Prąd dał kopa GPW

opublikowano: 01-08-2018, 22:00

Sowitej dywidendy mogą się spodziewać w 2019 r. akcjonariusze giełdy. Energetyczna stymulacja poprawia zaś perspektywy.

2 sierpnia 2018 r. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) wypłaca dywidendę za 2017 r. Na jedną akcję przypada 2,20 zł. Jest niemal pewne, że za rok będzie to więcej.

— Biorąc pod uwagę zdarzenie jednorazowe, czyli sprzedaż udziałów w Aquis Exchange, oraz wyniki pierwszego półrocza 2018 r. z podstawowej działalności, dywidendę płaconą w 2019 r. można szacować na 2,50 do 3 zł na akcję — prognozuje Łukasz Jańczak, analityk Ipopemy Securities.

Nawet 2,50 zł na akcję oznaczałoby, że w 2019 r. GPW wypłaci największą dywidendę od 2011 r.

Polityka dywidendowa spółki zakłada wypłatę powyżej 60 proc. skonsolidowanego zysku netto, skorygowanego o udział w zyskach jednostek stowarzyszonych (głównie KDPW). W pierwszym półroczu 2018, mimo spadku przychodów o 3,4 proc. r/r, zysk wzrósł o 54,4 proc. Spora jego część jest jednak konsekwencją sprzedaży udziałów w Aquis Exchange, rodzaju paneuropejskiej giełdy, w którą GPW zainwestowała za prezesury Adama Maciejewskiego. Z 79,1 mln zł zysku w drugim kwartale 2018 r. aż 36,8 mln zł jest pochodną tej transakcji.

— Innymi słowy rok 2018 ma pięć kwartałów — żartuje Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych.

Nowe i stare obligo

Wyniki za pierwsze półrocze GPW opublikowała 31 lipca 2018 r. po sesji. 1 sierpnia jej kurs wzrósł o ponad 7 proc. To jednak nie konsekwencja wyników. Nawet cena sprzedaży Aquisu była od dawna znana.

Tego dnia, którego GPW opublikowała wyniki, Ministerstwo Energii zapowiedziało, że zaproponuje pakiet zmian legislacyjnych, wprowadzających obowiązek handlu energią elektryczną na Towarowej Giełdzie Energii (TGE), zależnej od GPW. Tzw. obligo giełdowe miałoby dotyczyć 100 proc. wytworzonego prądu, ale z wyłączeniem kogeneracji (elektrociepłownie) i źródeł odnawialnych. Obecnie obligo dotyczy 30 proc., ale licząc z kogeneracją i źródłami odnawialnymi.

— To kwestia obligo spowodowała wzrost kursu. W samychwynikach finansowych GPW nie było niczego zaskakującego. Biorąc pod uwagę kwestie kogeneracji i źródeł odnawialnych, przez giełdę może być sprzedawanych 85-90 proc. produkowanej energii elektrycznej — uważa Łukasz Jańczak.

Obligo to handel energią jako taką. Na TGE zawiera się jednak również transakcje zabezpieczające (hedging) oraz czysto spekulacyjne. Według Łukasza Jańczaka, wzrost obligo przełoży się na wzrost tych ostatnich, ale spadek hedgingu. Trudno jednak szacować łączny wpływ nowego obligo na przychody TGE.

— Na pewno wzrosną o kilkadziesiąt procent, a może nawet się podwoją — uważa Łukasz Jańczak.

TGE już wsparła wynik GPW

Zdaniem analityka Ipopemy, wzrost przychodów o skalę wzrostu obligo to zbyt optymistycznezałożenie, choćby dlatego, że w związku ze wzrostem obligo trzeba brać pod uwagę presję firm energetycznych na spadek stawek za handel na TGE. Sam wzrost obligo nie jest przy tym równoznaczny ze skalą wzrostu obrotów.

— Intuicyjnie można powiedzieć, że obroty wzrosną, ale o ile, trudno powiedzieć. Obecnie obroty są dużo większe, niż by to wynikało z 30 proc. obligo — przypomina Piotr Zawistowski, prezes TGE.

Wolumen transakcji prądem w drugim kwartale 2018 r. wyniósł 54,7 TWh. To o 116 proc. więcej niż w drugim kwartale 2017 r. Obroty rosły przy tym z kwartału na kwartał. Mimo kurczącego się handlu gazem i względnie stabilnych innych segmentów, przychody TGE z obrotu na rynku towarowym wzrosły. To zasługa prądu.

Ogólnie rynek towarowy w drugim kwartale odpowiadała za 45 proc. przychodów grupy GPW. W ciągu roku przychody z rynku towarowego zwiększyły się o 13 proc. Te z rynku finansowego (m.in. obrotu akcjami) skurczyły się zaś o 10 proc. Jeśli nie liczyć sprzedaży Aquisu, już samo utrzymanie wyników pierwszego półrocza na poziomie z 2017 r. GPW zawdzięcza więc rynkowi towarowemu. © Ⓟ

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy