Praktiker pada – ale nie w Polsce

MZAT
opublikowano: 11-07-2013, 12:22

Niemiecka sieć złoży wniosek o upadłość. Nie dotknie on polskich sklepów i pracowników.

Z dwucyfrowymi spadkami sprzedaży, rosnącym zadłużeniem i kwartalnymi stratami przekraczającymi 100 mln EUR długo się w handlu nie pociągnie – niemiecki Praktiker, pod którego szyldem działa w Europie 430 sklepów z materiałami budowlanymi, złoży wniosek o upadłość. Kurs spółki na parkiecie we Frankfurcie zanurkował – podczas wczorajszej sesji spadał nawet o ponad 70 proc. po tym, jak fiaskiem zakończyły się rozmowy o restrukturyzacji długu. Polscy klienci i pracownicy sieci nie mają jednak powodów do zmartwień – przynajmniej na razie.

Zobacz więcej

Notowania akcji Praktiker AG przez ostatnie 3 dni

„Firma Praktiker Polska, podobnie jak wszystkie spółki powiązane operacyjnie z Baumarkt Praktiker International (naszym jedynym wspólnikiem), jest wyłączona z procedury upadłościowej spółki w Niemczech” – napisał w oświadczeniu zarząd polskiego Praktikera.

Polska jest największym z ośmiu rynków zagranicznych Praktikera. Niemcy mają tu 24 sklepy (na początku roku zamknęli jeden z marketów w Warszawie) i zatrudniają ok. 2 tys. osób.

„Praktiker Polska w dalszym ciągu będzie prowadzić działalność operacyjną w dotychczasowej, niezmienionej formie. Sytuacja finansowa firmy jest stabilna, w związku z czym nie są planowane zwolnienia pracowników ani zamknięcia marketów” – głosi oświadczenie zarządu polskiego Praktikera.

Dobrej kondycji polskich sklepów nie potwierdzają jednak ostatnie dane z KRS - według nich, sieć miała w 2011 r. 811 mln zł przychodów i prawie 87 mln zł straty netto. W ubiegłym roku nieoficjalnie mówiło się, że niemiecka central szuka na polski oddział kupca, w czym pomagać miało jej KPMG.

W oświadczeniu przesłanym do Pulsu Biznesu spółka Praktiker Polska Sp. z o.o. podkreśla, że "podobnie jak wszystkie spółki powiązane ze spółką operacyjną Baumarkt Praktiker International GmbH (jedynym wspólnikiem Praktiker Polska Sp. z o.o.), jest wyłączona z procedury upadłościowej spółki Praktiker AG w Niemczech".

- Pragniemy równocześnie poinformować, że Praktiker Polska Sp. z o.o. w dalszym ciągu będzie prowadzić działalność operacyjną na terenie Polski w dotychczasowej, niezmienionej formie. Sytuacja firmy Praktiker Polska Sp. z o.o. jest stabilna finansowo, w związku z czym nie są planowane zwolnienia pracowników ani zamknięcia marketów - głosi oświadczenie podpisane przez zarząd Praktiker Polska Sp. z o.o.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MZAT

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Praktiker pada – ale nie w Polsce