Praktyki realnie podnoszące kompetencje

  • Materiał partnera
opublikowano: 23-03-2021, 13:54

Wywiad z Marceliną Kasperską z Zespołu Projektów Kredytu Technologicznego oraz zeszłoroczną stażystką Letniej Akademii BGK. Zapytaliśmy Marcelinę, jak wspomina praktyki w banku oraz co dzięki nim zyskała.

Marcelina Kasperska
Marcelina Kasperska

Czy możesz opisać w kilku słowach, czym jest Letnia Akademia BGK?

To wakacyjny program płatnych praktyk organizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Staż trwa od lipca do września, a więc studenci bez problemów mogą z niego skorzystać

Czym się kierowałaś wybierając praktyki w Banku Gospodarstwa Krajowego?

Przede wszystkim możliwościami rozwoju. Zależało mi na tym, aby moje praktyki nie opierały się na stereotypowym „parzeniu kawy”, ale realnie podniosły moje kompetencje. Oferta BGK była niezwykle bogata, a dodatkowym atutem jest unikatowość tej instytucji – jest to jedyny państwowy bank rozwoju w Polsce, liczyłam więc, że nauczę się tutaj rzeczy, których nie doświadczę nigdzie indziej.

Czego się nauczyłaś podczas praktyk?

Kluczowym w zdobywaniu doświadczenia podczas Letniej Akademii BGK była możliwość określenia swojej ścieżki zainteresowań i rozwijanych umiejętności. W tamtym czasie mocno interesowałam się marketingiem i dzięki praktykom dostałam szansę rozwoju w tym kierunku. Brałam udział w targach pracy, tworzyłam prezentacje multimedialne, prowadziłam webinary. Miałam też możliwość wzięcia udziału w nagraniach reklamowych BGK i pomagać w wyborze gadżetów promocyjnych.

Jak wyglądał przebieg praktyk? Czy były organizowane integracje lub inne aktywne inicjatywy?

Praktyki od samego początku były bardzo profesjonalnie przygotowane, a każdy nowo zatrudniony praktykant miał swojego opiekuna. Podczas onboardingu wytłumaczono nam przebieg najbliższych trzech miesięcy oraz przedstawiono opiekunów. Mimo pandemii, zapewniono nam wiele ciekawych i inspirujących wydarzeń: spotkanie integracyjne, wolontariat czy szkolenia.

Czy poleciłabyś praktyki w BGK innym studentom?

Jak najbardziej, przede wszystkim ze względu na ich szeroką ofertę. Staż w ramach Letniej Akademii BGK można podjąć w większości departamentów i regionów. HR, komunikacja, finanse, czy prawo – tak naprawdę każdy student znajdzie coś dla siebie.

W jakim obszarze odbywałaś praktyki? Jakie inne możliwości miałaś do wyboru?

Swój staż odbywałam w Departamencie HR, w Zespole Rekrutacji i Employer Brandingu. Mogłam zaaplikować również do pozostałych interesujących mnie działów takich jak departament prawny, programów europejskich, komunikacji, logistyki, zarządzania strategicznego i wiele innych…

Co wyróżnia Letnie Praktyki BGK?

Myślę, że charakter instytucji oraz szeroki wybór obszarów. Ponadto praktykant jest realnie angażowany w zadania zespołu i ma możliwość sprawdzenia się w wielu sytuacjach. Ogromną zaletą są również wewnętrzne szkolenia, których ukończenie wiąże się z otrzymaniem certyfikatu i uzyskaniem realnych umiejętności.

Jak wyglądają warunki odbywania praktyk? Czy możesz powiedzieć coś więcej na temat tegorocznej edycji Letnich Praktyk?

Obecnie rekrutacja odbywa się zdalnie. Praktyki zapewne również odbędą się w tej formie, będziemy śledzić wytyczne odnośnie pandemii. Każdy nowo zatrudniony praktykant otrzymuje swój sprzęt komputerowy, zestaw gadżetów oraz opiekuna praktyk, który pozostaje do jego dyspozycji przez cały okres trwania stażu. Tegoroczna Letnia Akademia będzie przebiegać pod hasłem „Praktyki z kierunkiem na rozwój”. Jak co roku praktykanci będą mogli także liczyć na interesujący pakiet szkoleń i spotkania integracyjne.

Jakie jest Twoje najmilsze wspomnienie z praktyk?

Przede wszystkim ludzie - z niektórymi mam kontakt do dziś. Także udział w konkursach oraz mecze piłkarzyków w chillout roomach były przyjemną odskocznią, które dobrze wspominam.

Zostałaś w banku i pracujesz w Departamencie Programów Europejskich ☺ Jak Ci się to udało?

Na koniec praktyk miałam rozmowę z menedżerem nt. chęci pozostania w banku na dłużej i się udało ☺ Byłam świeżo po obronie licencjatu z europeistyki i zależało mi konkretnie na tym departamencie. Zmieniłam więc zespół na bardziej powiązany z moim kierunkiem studiów. Mimo braku doświadczenia, nie było problemu z zaangażowaniem mnie w realizowane tam zadania i właśnie mija pół roku mojej pracy.

Dziękuję za rozmowę. Powodzenia i sukcesów

Rozmawiała Magdalena Boguszewska, ekspert ds. rekrutacji i employer brandingu, Bank Gospodarstwa Krajowego

SPRAWDŹ>>, jak aplikować na Letnią Akademię BGK

Materiał partnera - Banku Gospodarstwa Krajowego

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane