Czytasz dzięki

Prawdy i mity o Ukraińcach w Polsce

opublikowano: 12-04-2019, 06:00

Pracownicy ze Wschodu bywają zbawieniem dla łaknących rąk do pracy polskich fabryk i budów. Ale Ukraińcy w Polsce coraz częściej noszą nie niebieskie, ale białe kołnierzyki

Solidni, harujący od świtu do nocy, podejmujący się prac, o których nawet słyszeć nie chcą nasi rodacy. Tak często mówią o Ukraińcach polscy pracodawcy. Ich największą bolączką jest to, że Ihor, Ołeksandr, czy Olha nie chcą lub nie mogą zostać w Polsce na dłużej. Polacy zatrudniający Ukraińców chcieliby, aby ci zostali u nas na stałe.

O skutecznym sposobnie jak to zrobić opowiada Łukasz Petrus, prezes PGO. Z kolei Oleg Dubisz, wiceprezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej mówi, że perspektywa pozostania wielu Ukraińców w Polsce jest dla niego niczym sól sypana na rany, chciałby czegoś dokładnie przeciwnego, aby jego rodacy powrócili do ojczyzny. Uważa zresztą, że przewaga w polsko-ukraińskich relacjach biznesowych jest po stronie Polski. Mariusz Szymyślik z Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz tę przewagę – przynajmniej w branży rolno-spożywczej - dostrzega natomiast po drugiej stronie granicy. Nie zmienia to faktu, że ukraińskie firmy agrarne są często notowane na warszawskiej giełdzie. O plusach takiego rozwiązania opowiada prezes jednej z takich firm, IMC, Alex Lissitsa. W naszym podcaście nie mogło też zabraknąć biznesmena młodego pokolenia. O tym, dlaczego swój start-up założył właśnie nad Wisłą, a nie w USA lub w Estonii, najbardziej internetowym kraju w Europie, mówi Ross Knap. Wszystkie odcinki „Pulsu Biznesu do słuchania” znajdziecie w aplikacjach podcastowych, (np. w Lectonie) oraz na pb.pl/dosluchania.

OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
×
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane