Prawdy i mity o Ukraińcach w Polsce

opublikowano: 12-04-2019, 06:00

Pracownicy ze Wschodu bywają zbawieniem dla łaknących rąk do pracy polskich fabryk i budów. Ale Ukraińcy w Polsce coraz częściej noszą nie niebieskie, ale białe kołnierzyki

Solidni, harujący od świtu do nocy, podejmujący się prac, o których nawet słyszeć nie chcą nasi rodacy. Tak często mówią o Ukraińcach polscy pracodawcy. Ich największą bolączką jest to, że Ihor, Ołeksandr, czy Olha nie chcą lub nie mogą zostać w Polsce na dłużej. Polacy zatrudniający Ukraińców chcieliby, aby ci zostali u nas na stałe.

O skutecznym sposobnie jak to zrobić opowiada Łukasz Petrus, prezes PGO. Z kolei Oleg Dubisz, wiceprezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej mówi, że perspektywa pozostania wielu Ukraińców w Polsce jest dla niego niczym sól sypana na rany, chciałby czegoś dokładnie przeciwnego, aby jego rodacy powrócili do ojczyzny. Uważa zresztą, że przewaga w polsko-ukraińskich relacjach biznesowych jest po stronie Polski. Mariusz Szymyślik z Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz tę przewagę – przynajmniej w branży rolno-spożywczej - dostrzega natomiast po drugiej stronie granicy. Nie zmienia to faktu, że ukraińskie firmy agrarne są często notowane na warszawskiej giełdzie. O plusach takiego rozwiązania opowiada prezes jednej z takich firm, IMC, Alex Lissitsa. W naszym podcaście nie mogło też zabraknąć biznesmena młodego pokolenia. O tym, dlaczego swój start-up założył właśnie nad Wisłą, a nie w USA lub w Estonii, najbardziej internetowym kraju w Europie, mówi Ross Knap. Wszystkie odcinki „Pulsu Biznesu do słuchania” znajdziecie w aplikacjach podcastowych, (np. w Lectonie) oraz na pb.pl/dosluchania.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy