Czytasz dzięki

Prawie setka biurowców w budowie

opublikowano: 23-06-2020, 22:00

W Polsce powstaje 96 budynków biurowych. Najwięcej w Warszawie, Krakowie i Trójmieście.

W ciągu kilku najbliższych lat powierzchnia biurowa w Polsce powiększy się o ponad 1,6 mln m kw. Z danych CBRE wynika, że z prawie stu stawianych obecnie budynków 41 ma być oddanych do użytku jeszcze w tym roku, 48 przed końcem 2022 r., a siedem będzie oddanych później. W kraju mamy 11,09 mln m kw. powierzchni biurowej, z której 5,58 mln m kw. znajduje się w stolicy, a 5,50 mln m kw. w miastach regionalnych. Powierzchnia wkrótce znacząco wzrośnie.

Najwięcej nowych biurowców rośnie obecnie w Warszawie. Do 2022 r. w
stolicy powstaną 34 takie obiekty o łącznej powierzchni 874 tys. m kw.
Zobacz więcej

W BUDOWIE:

Najwięcej nowych biurowców rośnie obecnie w Warszawie. Do 2022 r. w stolicy powstaną 34 takie obiekty o łącznej powierzchni 874 tys. m kw. Fot. AdobeStock

Najwięcej nowych biurowców powstaje obecnie w Warszawie — 34 obiekty o łącznej powierzchni 874 tys. m kw. Drugie miejsce utrzymuje Kraków, gdzie buduje się 16 biurowców o metrażu niemal 181 tys. m kw. Na podium znalazł się również rynek biurowy w Trójmieście, na którym do końca 2022 r. przybędzie 13 budynków, dostarczając prawie 146 tys. m kw. Poziom pustostanów w Gdańsku, Gdyni i Sopocie jest jednym z najniższych w kraju, dlatego projekty biurowe cieszą się tam szczególnym zainteresowaniem.

Na pozostałych głównych rynkach biurowych osiem obiektów w budowie ma Wrocław, w Katowicach i Łodzi powstaje ich po siedem, dwa zasilą wkrótce Poznań, a po jednym przybędzie w Szczecinie i Lublinie. Łącznie przestrzeń biurowa w miastach regionalnych do końca 2022 r. powiększy się o prawie 743 tys. m kw.

— Sektor biurowy jest jednym z tych, które całkiem dobrze radzą sobie w obecnej sytuacji. Oczywiście także on musi mierzyć się z konsekwencjami pandemii, takimi jak przesunięcia decyzji najemców, ale w ostatecznym rozrachunku wszystko pozostaje na plusie — mówi Mikołaj Sznajder, dyrektor działu powierzchni biurowych w CBRE.

Jego zdaniem zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie w stolicy i największych miastach regionalnych jest duże, dzięki czemu inwestorzy wciąż chętnie budują w Polsce. Również banki są zainteresowane kredytowaniem tych inwestycji, choć z nieco większymi obostrzeniami. By dostać kredyt, inwestorzy muszą zmierzyć się np. ze wzrostem wymagań w kwestii zabezpieczenia poziomu przednajmu — przed epidemią było to 30 proc., a obecnie dochodzi do nawet 50-60 proc.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane