Prawo musi być stabilne

opublikowano: 04-04-2018, 22:00

Firmom rodzinnym w największym stopniu utrudniają życie zmiany w przepisach i biurokracja.

Nadmiar szybko zmieniających się przepisów i zdecydowanie za duża papierologia — to problemy, na które od lat zwracają uwagę polscy przedsiębiorcy. Okazuje się, że podobne bariery spędzają sen z powiek także firmom, które działają w całej Europie. Sprawdził to Deutsche Bank i European Family Business. Z ich wspólnego raportu zatytułowanego „Europejskie Firmy Rodzinne” wynika, że właśnie nadmierna biurokracja i szybko zmieniające się przepisy dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej powodują, że planowanie długoterminowe jest dla rodzinnych firm trudne, a często wręcz niemożliwe. Tylko w stabilnych ramach prawnych i podatkowych przedsiębiorcy mogliby bez obaw inwestować w rozwój biznesu.

Dla badanych ważne jest także wsparcie ze strony instytucji finansowych. Aby ta współpraca przynosiła korzyści, banki powinny nie tylko znać potrzeby finansowe przedsiębiorców, ale rozumieć też ich model biznesowy i strategię rozwoju. Na doświadczeniu instytucji finansowych w tej kwestii polegają przede wszystkim podmioty z krajów silnie nastawionych na eksport — m.in. Wielka Brytania, Finlandia czy Polska. Przedsiębiorcom zależy również na wsparciu przy procesach dotyczących internacjonalizacji biznesu, które często postrzegają jako zbyt skomplikowane.

Jako największe wyzwania respondenci postrzegają postępującą cyfryzację, pozyskiwanie wykwalifikowanej kadry oraz — kluczową dla tego rodzaju przedsiębiorstw — sukcesję. Przy tym sprawne przekazanie kierowania firmą następcy może być trudniejsze w przypadku krajów Europy Wschodniej, które z przyczyn historycznych nie zbudowały jeszcze tradycji firm rodzinnych. Na tych rynkach większość przedsiębiorstw dopiero przygotowuje się do pierwszej fali sukcesji. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu