Prawo pracy zbyt skomplikowane

opublikowano: 19-02-2020, 22:00

Polska jest jednym z krajów, w których firmy mają największe problemy z przepisami dotyczącymi zatrudniania.

Grecja i Polska to dwa europejskie kraje, w których przepisy związane z zatrudnianiem nowych osób są najbardziej zawiłe — wynika z badania TMF Group, firmy świadczącej usługi administracyjne dla firm. Najbardziej zrozumiałe dla przedsiębiorców regulacje w tym zakresie ma Szwajcaria.

— Zagraniczni inwestorzy zatrudniający pracowników w naszym kraju często są zaskoczeni liczbą wymaganych w tym zakresie dokumentów. Wtedy informujemy ich, że to dopiero początek administracyjnej drogi. Dodatkowym obciążeniem dla firmy jest obszerna obowiązkowa dokumentacja dotycząca każdego pracownika — zwraca uwagę Renata Ankiewicz, kierownik działu kadr w TMF Group.

Dodaje, że sytuacji polskich przedsiębiorców nie ułatwiła zmiana przepisów Kodeksu pracy z 2019 r., która wprowadziłanowe wytyczne dotyczące obowiązku przechowywania dodatkowych dokumentów, takich jak wnioski urlopowe oraz karty czasu pracy i wynagrodzeń. Zbyt rozbudowane i do tego niejasne przepisy dotyczą także samego czasu pracy. Z drugiej strony brakuje pewnych uregulowań w tym zakresie, co powoduje, że pracodawcy zbyt często muszą odwoływać się do opinii prawnych oraz orzeczeń sądów.

— Dotyczy to na przykład popularnej obecnie pracy zdalnej, której głównym mankamentem jest brak możliwości monitorowania przez pracodawcę faktycznych godzin pracy pracownika — dodaje Renata Ankiewicz.

Polskim firmom niełatwo zwolnić pracowników, którzy nie spełniają oczekiwań. Wpływa na to m.in. długość okresu wypowiedzenia oraz obowiązek określenia konkretnej jego przyczyny, co jest częstym przedmiotem sporów sądowych. Polskie przepisy związane z zatrudnianiem pracowników należą również do najbardziej skomplikowanych w zakresie rozliczania pracowników oddelegowanych do pracy w naszym kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane