Premier Łotwy zrezygnował

opublikowano: 27-11-2013, 13:28

Łotewski premier Valdis Dombrovskis podał się do dymisji, informuje Bloomberg.

Powodem stała się katastrofa budowlana, jaką było zawalenie się supermarketu na przedmieściu stołecznej Rygi, w wyniku której śmierć poniosły 54 osoby. To największa cywilna katastrofa na Łotwie od co najmniej 22 lat, kiedy to kraj odzyskał niepodległość.

Valdis Dombrovskis (fot. Bloomberg)
Valdis Dombrovskis (fot. Bloomberg)
None
None

Wraz z rezygnacją premiera kończy się też mandat jego rządu. Dombrovskis był premierem Łotwy od 2009 r. W dużej mierze to dzięki jego gabinetowi kraj stanał już w progu strefy euro, do której ma wejść 1 stycznia 2014 r.

„Ogłaszam rezygnację ze stanowiska i biorę na siebie odpowiedzialność polityczną za tragedię w Zolitude” – powiedział Dombrovskis po spotkaniu z prezydentem Andrisem Berzinsem.

Katastrofa budowlana obalająca rządy to rzadkość, ale już wcześniej łotewska prasa rozpisywała się o powiązaniach Jurisa Puce, sekretarza stanu w tamtejszym Ministerstwie Gospodarki odpowiedzialnego m.in. za sektor budowlany, ze spółką Re & Re, która prowadziła prace na feralnym dachu.

Miała być ona jednym z najbardziej hojnych darczyńców fundacji żony sekretarza.Re & Re w tym roku było już ośrodkiem innej sprawy, która wstrząsnęła łotewską opinią publiczną – to ta spółka bowiem prowadziła prace renowacyjne na zamku w Rydze, który jest m.in. siedzibą prezydenta. W czerwcu na zamku wybuchł pożar, niszcząc część zabytkowych zabudowań.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane