Premier Łotwy zrezygnował

opublikowano: 27-11-2013, 13:28

Łotewski premier Valdis Dombrovskis podał się do dymisji, informuje Bloomberg.

Powodem stała się katastrofa budowlana, jaką było zawalenie się supermarketu na przedmieściu stołecznej Rygi, w wyniku której śmierć poniosły 54 osoby. To największa cywilna katastrofa na Łotwie od co najmniej 22 lat, kiedy to kraj odzyskał niepodległość.

Zobacz więcej

Valdis Dombrovskis (fot. Bloomberg)

Wraz z rezygnacją premiera kończy się też mandat jego rządu. Dombrovskis był premierem Łotwy od 2009 r. W dużej mierze to dzięki jego gabinetowi kraj stanał już w progu strefy euro, do której ma wejść 1 stycznia 2014 r.

„Ogłaszam rezygnację ze stanowiska i biorę na siebie odpowiedzialność polityczną za tragedię w Zolitude” – powiedział Dombrovskis po spotkaniu z prezydentem Andrisem Berzinsem.

Katastrofa budowlana obalająca rządy to rzadkość, ale już wcześniej łotewska prasa rozpisywała się o powiązaniach Jurisa Puce, sekretarza stanu w tamtejszym Ministerstwie Gospodarki odpowiedzialnego m.in. za sektor budowlany, ze spółką Re & Re, która prowadziła prace na feralnym dachu.

Miała być ona jednym z najbardziej hojnych darczyńców fundacji żony sekretarza.Re & Re w tym roku było już ośrodkiem innej sprawy, która wstrząsnęła łotewską opinią publiczną – to ta spółka bowiem prowadziła prace renowacyjne na zamku w Rydze, który jest m.in. siedzibą prezydenta. W czerwcu na zamku wybuchł pożar, niszcząc część zabytkowych zabudowań.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / Premier Łotwy zrezygnował