Premier: Papież podziękował za podpisanie Traktatu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-04-2005, 21:51

Premier Marek Belka powiedział w piątek w TVN 24, że podczas swojej ostatniej rozmowy z papieżem OjciecŚwięty Jan Paweł II podziękował za podpisanie Traktatu Konstytucyjnego.

Premier Marek Belka powiedział w piątek w TVN 24, że podczas swojej ostatniej rozmowy z papieżem OjciecŚwięty Jan Paweł II podziękował za podpisanie Traktatu Konstytucyjnego.

    "Można sobie wyobrazić funkcjonowanie Unii bez Traktatu, czy na innej podstawie prawnej. Natomiast najważniejsze jest to, żeby Unia się nie podzieliła, żeby nie zwyciężyła koncepcja Unii wielu prędkości" - powiedział premier. Według niego, niezgoda Polski na Traktat mogłaby to wywołać.

    Belka zrelacjonował swoją ostatnią rozmowę z papieżem: "Ja podjąłem ten temat na początku, choć właściwie nie chciałem dyskutować z Ojcem Świętym o Traktacie Konstytucyjnym, tylko o Polsce, o polskości". Wtedy Ojciec Święty miał spytać premiera - "czym właściwie jest polskość? Czy my będziemy tę polskość wysoko dzierżyć w dłoni w Europie?" Belka oświadczył, że jest gorącym optymistą w tym zakresie. Według niego, "absolutnie nie grozi namżadne rozwodnienie. A te ostatnie tygodnie pokazały, że nas stać także na głębszą refleksję" - podkreślił premier.

    Premier Belka i ówczesny minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz podpisali Konstytucję Unii Europejskiej 29 października 2004 roku, razem z przywódcami pozostałych państw Unii Europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Premier: Papież podziękował za podpisanie Traktatu