Premier: postkomunizm wziął się z zaniechania

APA - Austria Presse Agentur
opublikowano: 14-09-2006, 17:01

U schyłku komunizmu powstała potężna pula patologii gospodarczej i politycznej związanej m.in. z prywatyzacją, powiedział premier.

 

14.9.Waszyngton (PAP) - Premier Jarosław Kaczyński powiedział w czwartek w konserwatywnej fundacji Heritage w Waszyngtonie, że polski postkomunizm wziął się z zaniechania. Zdaniem premiera, u schyłku komunizmu w Polsce "powstała potężna pula patologii gospodarczej i politycznej" związanej m.in. z prywatyzacją.

"Zmierzch postkomunizmu - przemiany w Europie Środkowej i Wschodniej" - taki tytuł nosi wykład szefa polskiego rządu, do wysłuchania którego zaproszono przedstawicieli waszyngtońskich elit eksperckich i opiniotwórczych.

W swoim wystąpieniu Kaczyński ocenił, że po 1989 roku w Polsce "nie dokonano niczego by zmienić aparat państwowy, nie powołano nowego państwa, nie dokonano zmiany hierarchii społecznej - nomenklatura pozostała warstwą najsilniejszą".

Kaczyński podkreślił rolę służb specjalnych w wyhamowaniu przebudowy państwa. Jak argumentował, "system komunistyczny opierał się na rozbudowanych służbach specjalnych".

Premier powiedział, że polskie "służby specjalne dysponowały potężnymi aktywami we wszystkich dziedzinach życia i bardzo dużymi możliwościami gospodarczymi". Zdaniem Kaczyńskiego, najważniejsza z tych służb - cywilna Służba Bezpieczeństwa - choć formalnie rozwiązana, "to w istocie pozostała".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: APA - Austria Presse Agentur

Polecane