Premier w expose przedstawił pięć głównych zagadnień programu rządu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-11-2005, 09:20

Naprawa państwa, ugruntowanie bezpieczeństwa Polski, ekonomiczne i społeczne wzmocnienie rodziny i skuteczna polityka społeczna, solidarna polityka gospodarcza oraz rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich - to w ocenie premiera Kazimierza Marcinkiewicza "pięć generalnych zagadnień" programu jego rządu.

Naprawa państwa, ugruntowanie bezpieczeństwa Polski, ekonomiczne i społeczne wzmocnienie rodziny i skuteczna polityka społeczna, solidarna polityka gospodarcza oraz rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich - to w ocenie premiera Kazimierza Marcinkiewicza "pięć generalnych zagadnień" programu jego rządu.

    Premier wygłasza w czwartek w Sejmie expose.

    W ocenie Marcinkiewicza najistotniejszym elementem programu rządu jest naprawa państwa. "Polskie państwo jest zepsute w dwojakim sensie. Zepsute na podobieństwo mechanizmu, który nie wypełnia należycie funkcji, dla których został stworzony. I zepsute moralnie. W takich warunkach sprawowanie władzy nie może być skuteczne. Polacy nie mogą darzyć instytucji takiego państwa szacunkiem i zaufaniem" - podkreślił premier.

    Jak dodał, państwo zepsute i słabe ma zły wpływ na gospodarkę i społeczeństwo. "Musimy powrócić do marzeń pokoleń, którym nie dane było żyć w niepodległej Ojczyźnie. Miejmy odwagę z nimi się zmierzyć" - oświadczył Marcinkiewicz.

    Premier powiedział, że "z poczucia niespełnienia" powstały zręby programu budowy IV Rzeczypospolitej. "Nie ma być ona zaprzeczeniem trzeciej, tylko urzeczywistnieniem jej niespełnionych nadziei. Nadziei, jakie spełniać powinno, państwo suwerenne, demokratyczne i solidarne" - ocenił.

    Marcinkiewicz zaznaczył, że za hasłem IV Rzeczypospolitej nie stoi "myślenie magiczne", tylko - jak dodał - poszukiwanie "czytelnej symboliki dla wyzwalania niepodległego państwa od brzemienia postkomunizmu".

    "Chcemy odebrać państwo pasożytującym na nim patologicznym układom i nieformalnym grupom nacisku. Chcemy je oddać jego prawowitym właścicielom - obywatelom Rzeczypospolitej. Polacy pilnie potrzebują państwa, które nie będzie stolikiem do brydża dla partii rozgrywanych między politykami, ludźmi biznesu, aktualnymi i byłymi funkcjonariuszami służb specjalnych i pospolitymi gangsterami" - powiedział premier.

    Zapewnił, że jego rząd zamierza wyciągnąć państwo polskie z tego - jak to określił - "czworokąta bermudzkiego",  w którym zanikają interes publiczny i dobro wspólne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane