Premium robi skok w bok

ET
opublikowano: 30-03-2009, 00:00

Inwestycja w Tines

Inwestycja w Tines

miała być jednorazową

przygodą. Faktor znowu

robi skok w bok. Interesuje

się nieruchomościami

i windykacją.

W Grupie Finansowej Premium, giełdowym faktorze, zmiany, zmiany, zmiany. Nie tylko we władzach (od 1 kwietnia szefem zostanie wiceprezes Krzysztof Bukowski). Zacznijmy od Tinesa, firmy remontującej infrastrukturę kolejową i tramwajową. Półtora roku temu, przy okazji obsługi faktoringowej Premium kupiło 30 proc. tej spółki, zastrzegając że to tylko na jakiś czas. Wyjść z inwestycji miało przez giełdę, na którą Tines wybierał się w 2009 r. Z powodu bessy plan poszedł w odstawkę. Mimo to Premium chce akcje sprzedać.

— Chcemy wyjść z inwestycji. Czy to dobry moment? Nie wiemy. Są zainteresowani i w spółce trwa due diligence. Kiedy się skończy, zdecydujemy, czy akcje sprzedać czy nie — mówi Krzysztof Bukowski.

Zapewnia, że Premium bez pieniędzy z transakcji się obejdzie, bo ma sporo gotówki na kontach. Niedługo puści ją w ruch, ale nie na faktoring.

— Podjęliśmy decyzję o wejściu na rynek nieruchomości komercyjnych. Interesują nas centra handlowe z długoterminowymi umowami najmu — mówi prezes.

Spółka ma na to 15-20 mln zł i nie chce wydawać całości na jeden obiekt. Interesują ją transkacje po 2-3 mln zł. Prezes tłumaczy dywersyfikację działalności spadającą rentownością faktoringu.

— Od pół roku rośnie ryzyko i coraz wyraźniej widzimy napięcia w płatnościach między klientami. Spada stosunek premii do ryzyka. Uważamy, że inwestycje w nieruchomości komercyjne mogą przynieść 15- -procentową rentowność, wyższą niż na faktoringu w warunkach bezpiecznego obrotu —tłumaczy prezes GF Premium.

Faktoring będzie głównym źródłem dochodów. Na ten rok spółka planuje obroty nieco mniejsze niż w ubiegłym. Ma za to rozwinąć windykację.

— Od kilku miesięcy mamy niewielki zespół windykatorów. Za około sześć miesięcy zaczną się prawdziwe żniwa na tym rynku. Jesteśmy zainteresowani windykacją wierzytelności firmowych na zlecenie. Nie będziemy wchodzić w wierzytelności masowe —mówi prezes.

Premium od miesiąca szuka inwestora, którego zaprosi do spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Premium robi skok w bok