PRESS: UOKiK ukarał ZAiKS za ograniczanie konkurencji

opublikowano: 02-08-2004, 07:56

500 tys. zł kary nałożył prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na Stowarzyszenie Autorów ZAiKS za ograniczanie autorom swobody decydowania o tym, komu powierzą ochronę swoich praw.

Postępowanie antymonopolowe zostało wszczęte przez UOKiK na wniosek członków zespołu Brathanki, którzy zarzucili ZAiKS-owi praktyki ograniczające konkurencję. Za takie uznali uzależnianie przyjęcia przez stowarzyszenie ich utworów pod ochronę od przekazania mu wyłączności do udzielania licencji na ich wykonania publiczne, nagrywanie, a także emisję w radiu lub telewizji. Stowarzyszenie nie dopuszcza sytuacji, w której to twórca wybiera, jakie pola eksploatacji swojego dzieła powierzy w zarząd ZAiKS-owi, jakie zaś innej organizacji. Prezes UOKiK uznał, że taka praktyka jest bezprawna i narusza prawo antymonopolowe. Decyzja o karze jest nieprawomocna, przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

ZAiKS jest największą organizacją zarządzającą prawami autorskimi w Polsce, ma pozycję dominującą na rynku. Zarządza prawami ponad 8 tys. twórców polskich, wydawców muzycznych oraz ponad 2,5 mln autorów i kompozytorów zagranicznych, a także prawami do ponad 14 mln utworów (więcej niż 96 proc. całego światowego repertuaru w Polsce).

JAR, PRESSERWIS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PRESS: UOKiK ukarał ZAiKS za ograniczanie konkurencji