Prezes CL przeforsował uchwały

Kobosko Michał, Stasiuk Tadeusz
30-06-2000, 00:00

Prezes CL przeforsował uchwały

Dwa fundusze emerytalne wyłamały się z koalicji inwestorów finansowych i zagłosowały na wczorajszym WZA ComputerLandu zgodnie z wolą Tomasza Sielickiego, prezesa spółki informatycznej. W zamian ich przedstawiciele od razu trafili do rady nadzorczej.

Grupie akcjonariuszy finansowych nie udało się powtórzyć sukcesu ze środy, gdy na WZA Stomilu Olsztyn zablokowali uchwały proponowane przez francuski koncern oponiarski Michelin. Tym razem opozycjoniści także mieli odpowiednią liczbę głosów, ale w ostatniej chwili dwaj ich przedstawiciele (według nieoficjalnych informacji były to fundusze emerytalne CU i NN) w ostatniej chwili całkowicie zmienili front. Dzięki temu poparcie dla zmian w statucie spółki wzrosło z 73 do 93 proc., co przesądziło wynik głosowania.

Przyjęcie uchwał (zarząd wprowadził w nich niewielkie autopoprawki już na WZA) oznacza, że ComputerLand stał się — zgodnie z zamierzeniem prezesa i jednocześnie największego akcjonariusza — firmą niemal całkowicie odporną na próby wrogiego przejęcia. W statucie pojawił się bowiem m.in. zapis, że żaden akcjonariusz nie będzie miał na WZA prawa do głosowania z więcej niż 20 proc. akcji (chyba że któryś z nich przekroczy 51 proc. kapitału spółki). Przed WZA analitycy powszechnie krytykowali te propozycje, uznając, że oddanie pełnej władzy w ręce prezesa spółki będzie dla niej niekorzystne.

Na walnym zarejestrowano blisko 2,49 mln akcji. Pierwsze skrzypce grali Tomasz Sielicki (913 481 akcji), Vanstar Corp. (366 000), BRE (307 700), CU OFE (250 000), ComputerLand Europe Operations (119 335) i OFE NN (100 000).

W czasie WZA powiększono także radę nadzorczą, w której znalazło się dwóch przedstawicieli funduszy emerytalnych, które poparły prezesa. Pierwszym nowym członkiem rady został prof. Józef Okolski, członek rady nadzorczej PTE Nationale-Nederlanden, drugim — Michał Jankowski, wiceprezes zarządu PTE BPH CU WBK. Oprócz nich radę tworzą William Tauscher, Heather Potters, Henryka Bochniarz, Krzysztof Szwarc i Robert Dziubłowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kobosko Michał, Stasiuk Tadeusz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Prezes CL przeforsował uchwały