Prezes Code ma kłopoty z prokuraturą

Dawid Tokarz
opublikowano: 31-03-2003, 00:00

Marek G., prezes i właściciel krakowskiego Code, ma coraz większe problemy. Kolejna, trzecia już, prokuratura przedstawiła mu zarzut popełnienia przestępstwa.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie przesłuchała w czwartek Marka G., prezesa i głównego udziałowca Code. Jak się dowiadujemy — w charakterze podejrzanego.

— Prokurator prowadzący sprawę przedstawił Markowi G. zarzut popełnienia przestępstwa z artykułu 300 par. 2 kodeksu karnego, czyli udaremniania zaspokajania wierzycieli. Grozi mu od trzech miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Szef Code odmówił składania wyjaśnień — mówi Maciej Kujawski, rzecznik stołecznej prokuratury okręgowej.

Ten zarzut jest jednym z wątków śledztwa, dotyczącego nieprawidłowości w zarządzaniu Totalizatorem za prezesury Władysława J. Przypomnijmy, że Code nie wykupiło w terminie swoich obligacji wartych 60 mln zł. Zarząd, który przejął po Władysławie J. władzę w Totalizatorze, uzyskał w sądzie nakaz zapłaty przez Code ponad 65,3 mln zł. Kwotę tę sąd zabezpieczył nieruchomościami, należącymi do firmy Marka G. Już po wydaniu postanowienia wszystkie te nieruchomości zostały jednak wyprowadzone do innej firmy — IMG Development. Tego właśnie dotyczy zarzut przedstawiony w czwartek Markowi G. Przedstawiciele Totalizatora chcą, by prokuratura rozszerzyła zarzuty o oszustwo, którego miał się dopuścić szef Code, przedstawiając nieprawdziwą wartość zabezpieczeń obligacji.

Zarzut, przedstawiony Markowi G. w czwartek, jest już trzecim z kolei. Prokuratura Apelacyjna w Warszawie oskarża go o działanie na szkodę spółki przy transakcjach z firmami powiązanymi z PZU Życie. Z kolei gliwicka prokuratura zarzuca mu sfałszowanie weksla. Prokurator, prowadząca śledztwo, chce w najbliższych tygodniach skierować akt oskarżenia do sądu.

Interesami Marka G. zajmują się też Prokuratura Okręgowa w Katowicach (udaremnianie zaspokojenia roszczeń wierzycieli) i Prokuratura Rejonowa Centrum-Zachód Katowice (łamanie praw pracowniczych). W tych sprawach nie przedstawiły jeszcze żadnych zarzutów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Prezes Code ma kłopoty z prokuraturą