Prezes JP Morgan widzi „chmury burzowe” nad gospodarką USA

opublikowano: 14-04-2022, 07:42

Jamie Dimon, szef największego amerykańskiego banku uważa, że rośnie ryzyko przypadkowego pchnięcia gospodarki USA w recesję przez Fed walczący z inflacją, informuje CNBC.

Prezes JP Morgan Chase spodziewa się utrzymania wzrostu gospodarczego w USA przynajmniej do trzeciego kwartału tego roku.

- Dalej już trudno przewidzieć. Mamy dwa bardzo duże przeciwdziałające sobie czynniki, których wszyscy jesteśmy świadomi – powiedział Dimon, nawiązując do rekordowej inflacji i zapowiedzi agresywnego zacieśniania polityki monetarnej przez Fed. – Nigdy wcześniej czegoś takiego nie widzieliśmy. Wskazuję tylko na chmury burzowe na horyzoncie, które mogą zniknąć albo nie – dodał.

Jamie Dimon, fot. Bloomberg
Jamie Dimon, fot. Bloomberg

JP Morgan przedstawił w środę wyniki kwartalne, które rozczarowały rynek. Spadek zysku banku o 42 proc. to skutek m.in. utworzenia ponad 900 mln USD rezerw na tzw. złe długi. Dyrektor finansowy Jeremy Barnum wyjaśnił, że decyzja o rezerwach wynika z rosnącego ryzyka recesji amerykańskiej gospodarki spowodowanej przez zacieśnianie polityki monetarnej. Menedżerowie JP Morgan podkreślają jednak, że nie prognozują recesji. Zwracają jedynie uwagę, że wysoka inflacja, wzmacniana przez wojnę na Ukrainie i zmagania z COVID-19, a także działania banku centralnego USA w celu obniżenia inflacji powodują, że jest ona bardziej prawdopodobna niż dotychczas.

- To bardzo duże siły i te rzeczy zderzą się w pewnym momencie, prawdopodobnie w przyszłym roku – powiedział Dimon. – Nikt naprawdę nie wie co się stanie więc nie przewiduję recesji, ale czy jest możliwa? Oczywiście – dodał.

Prezes JP Morgan ma nadzieję, że ostatecznie nastąpi „miękkie lądowanie” gospodarki i wojna dobiegnie końca.

- Ale nie postawiłbym, że tak się właśnie stanie – podkreślił.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, CNBC

Polecane