Czytasz dzięki

Prezes KGHM: udało się utrzymać produkcję

  • PAP
opublikowano: 14-05-2020, 13:02

W nienormalnych czasach (związanych z epidemią COVID-19 – PAP) udało nam się utrzymać produkcję, udało nam się utrzymać sprzedaż, udało nami się utrzymać w ryzach koszty – powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński.

Zarząd miedziowej spółki zorganizował telekonferencję prasową dzień po opublikowaniu wyników za pierwszy kwartał tego roku. Grupa kapitałowa KGHM Polska Miedź zarobiła netto w I kw. br. 690 mln zł, wobec 552 mln zł w analogicznym okresie zeszłego roku - wynika z raportu kwartalnego KGHM Polska Miedź.

Marcin Chludziński
Zobacz więcej

Marcin Chludziński fot. Marek Wiśniewski

Prezes KGHM Marcin Chludziński podczas konferencji prasowej, na której omówiono wyniki spółki, wskazał na otoczenie makroekonomiczne, które w dużej mierze determinowane jest przez pandemię koronawirusa. Chludziński wskazał, że w odniesieniu do pierwszego kwartału 2019 r. nastąpił spadek cen miedzi o ponad 9 proc., wzrost cen srebra o 8,5 proc. i umocnienie dolara względem złotówki o 3,4 proc.

„Przy tym spadku cen mamy dobre informacje produkcyjne – 1 proc. wzrostu produkcji kwartał do kwartału; 3-proc. wzrost produkcji srebra i ponad 7 proc. spadku kosztu C1” - mówił prezes.

Chludziński podkreślił, że „w nienormalnych czasach (związanych z epidemią COVID-19 – przyp. PAP) udało się utrzymać produkcję, udało się utrzymać sprzedaż, udało się utrzymać w ryzach koszty”.

Dodał, że utrzymanie produkcji, sprzedaży i dyscypliny kosztów to obecnie duże wyzwanie. „Obserwujemy przemysł wokół nas; nie wszędzie jest to możliwe, w przemyśle wydobywczym na świecie widzimy w wielu miejscach przestoje” - mówił.

Prezes podkreślił, że spółka na bieżąco reaguje na pojawiające się „nowe parametry i zmienne”. „Trzeba na bieżąco reagować w pracach kopalni, w pracach hut (…) ta elastyczność, którą mieliśmy zapisaną w przyjętej w 2018 r. strategii, jest dziś czymś, co nam pomaga – jesteśmy w stanie reagować na zmienność ekonomiczną, która pojawia się w świecie” - mówił Chludziński.

Mówiąc o wynikach spółki za pierwszy kwartał tego roku, prezes wskazał m.in. na wzrost produkcji miedzi płatnej o 1 proc., co daje 174 tys. ton w pierwszym kwartale. „To istotna informacja dla inwestorów (…) mamy też wysoki wynik netto – 690 mln, to jeden z wyższych wyników kwartalnych netto w historii firmy” - mówił Chludziński.

W raporcie kwartalnym napisano, że przychody grupy z umów z klientami wyniosły w I kw. br. 5 mld 299 mln zł, wobec 5 mld 488 mln zł w tym samym okresie zeszłego roku.

Podano, że zysk brutto ze sprzedaży wyniósł 813 mln zł, a netto ze sprzedaży 495 mln zł, przy kosztach sprzedaży i kosztach ogólnego zarządu w wysokości 318 mln zł. W tym samym okresie zeszłego roku zysk brutto ze sprzedaży wyniósł 1 mld 47 mln zł, a netto ze sprzedaży 739 mln zł, przy kosztach sprzedaży i kosztach ogólnego zarządu w wysokości 308 mln zł.

Tzw. skorygowana EBITDA dla KGHM Polska Miedź wyniósł w I kw. br. 900 mln zł (wobec 999 mln zł w analogicznym okresie zeszłego roku), dla KGHM International 52 mln zł (wobec 170 mln zł w zeszłym roku), a dla Sierra Gorda 104 mln zł (wobec 218 mln zł)

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane