Czytasz dzięki

Prezes Siemensa wzywa do polityki „Germany first”

opublikowano: 13-11-2018, 07:27

Prezes Siemensa Joe Kaeser uważa, że Niemcy muszą mieć odrębną narodową strategię i nie mogą polegać jedynie na europejskich partnerach jeśli chcą utrzymać pozycję w grupie największych gospodarek z USA i Chinami.

Podczas wystąpienia w Berlinie prezes Siemensa wezwał do przyjęcia postawy „Germany first” („Niemcy przede wszystkim”). Podkreślił, że odróżnia ją od nacjonalistycznej postawy „jedynie Niemcy”, którą odrzuca. Kaeser powiedział, że choć europejska współpraca i integracja pozostają kluczowe, to „nie możemy polegać wyłącznie na Europie”.  

Joe Kaeser
Zobacz więcej

Joe Kaeser Bloomberg

- Byłoby świetnie, gdyby inni w tym uczestniczyli, ale nie możemy pozwolić, aby nas hamowali – stwierdził prezes Siemensa podczas szczytu ekonomicznego zorganizowanego przez Suedduetsche Zeitung.

Kaeser w swoim wystąpieniu podkreślał wiodącą rolę Niemiec w obszarze innowacji, wskazując m.in. na motoryzację, chemię i ubezpieczenia. Wskazał, że jednym z obszarów, gdzie Europa powinna iść razem, aby utrzymać pozycję wobec USA i Chin, jest polityka energetyczna.

Prezes Siemensa przyznał, że priorytetem Europy powinna zostać integracja, ale musi być także „plan B”.

- Jest „Europe first”, ale jeśli to nie będzie działać, wówczas powinny być to Niemcy i Francja, a jeśli to nie jest opcją, wówczas będziemy musieli się zastanowić – powiedział Kaeser.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane