Prezes Volkswagena oskarżony

opublikowano: 24-09-2019, 12:51
aktualizacja: 24-09-2019, 13:06

Niemieccy prokuratorzy oskarżyli członków władz Volkswagena, w tym prezesa Herberta Diessa, o manipulacje rynkowe, donosi Der Spiegel.

Oprócz Diessa oskarżono także szefa rady nadzorczej Dietera Poetscha, a także byłego prezesa koncernu, Martina Winterkorna. Prokuratura zarzuca im, że nie poinformowali inwestorów w 2015 roku we właściwym czasie o ryzyku wynikającym z ujawnienia w USA manipulacji emisją spalin w autach spółki z silnikami diesla.

Herbert Diess
Zobacz więcej

Herbert Diess fot. Bloomberg

Rada nadzorcza Volkswagena poinformowała we wtorek, że jej komitet wykonawczy zwoła się natychmiast w celu omówienia aktu oskarżenia prezesa Herberta Diessa w związku ze skandalem dotyczącym emisji spalin.

Prawnik Diessa wydał oświadczenie, w którym twierdzi, że nie mógł on przewidzieć spadku wartości rynkowej spółki, a także że zamierza nadal pełnić funkcję prezesa.

Reuters przypomina, że Winterkorn zrezygnował ze stanowiska niedługo po wybuchu “dieselgate”. W 2017 roku w niemieckim parlamencie przekonywał, że nie wiedział o manipulacji emisją spalin w autach spółki przed oficjalnym przyznaniem się do tego przez Volkswagena.

Akcje Volkswagena taniały nawet o 37 proc. od momentu ujawnienia “dieselgate”.

81a6d2b2-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, www.spiegel.de

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy