Prezydent Chin zapowiada większe otwarcie rynku

opublikowano: 05-11-2018, 07:36

Prezydent Xi Jinping ogłosił w poniedziałek, że Chiny obniżą cła importowe i zwiększą dostęp do swojego rynku, informuje Reuters.

Otwierając China International Import Expo (CIIE) w Szanghaju Xi zapowiedział szybsze otwarcie dla zagranicy sektorów edukacji, telekomunikacji i kultury. Zadeklarował ochronę interesów zagranicznych firm i zaostrzenie ścigania i karania naruszeń prawa własności intelektualnej.

Xi Jinping, prezydent Chin
Zobacz więcej

Xi Jinping, prezydent Chin REUTERS/Jason Lee/FORUM

Prezydent Chin przedstawił prognozę importu przez kraj w ciągu następnych 15 lat dóbr wartości 30 bln USD i usług wartości 10 bln USD. Oznacza to wzrost w porównaniu z prognozą z ubiegłego roku kiedy Xi mówił o imporcie dóbr wartości 24 bln USD.
Louis Kuijs, szef działu gospodarki Azji w Oxford Economics powiedział, że wystąpienie prezydenta Chin jest znaczące, choć nie pojawiło się w nim wiele nowych inicjatyw.

- Odbieram to jako potwierdzenie gotowości Chin do dalszego otwierania się i zobowiązanie, że tak będzie w przyszłości – powiedział.  

Reuters przypomina, że w 2017 roku Chiny sprowadziły dobra wartości 1,84 bln USD. To wzrost o 16 proc., czyli 255 mld USD, w porównaniu z poprzednim rokiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu