Prezydent o pomyśle 7-letniej kadencji

PAP
opublikowano: 24-06-2009, 14:15

To tylko luźna myśl, niemożliwa do  zrealizowania w najbliższej przyszłości - powiedział w środę prezydent Lech Kaczyński o własnej propozycji rozważenia wprowadzenia 7-letniej kadencji prezydenckiej.

Z taką propozycją Lech Kaczyński wystąpił w liście skierowanym do uczestników niedawnego zjazdu Katedr i Zakładów Prawa Konstytucyjnego.

"To jest po prostu zupełnie luźna myśl, związana z konferencją Zakładów Prawa Konstytucyjnego. Luźna myśl, która przecież jest nie do zrealizowania w najbliższej przyszłości" - powiedział prezydent dziennikarzom.

Natomiast - dodał - "gdyby prezydent Rzeczypospolitej miał być istotnie arbitrem, to wtedy przede wszystkim zasada jednej kadencji, nie dwóch - a że jednej, to dłuższej".

Prezydent - podkreślając, że to tylko luźna myśl - powiedział, że jest prawnikiem i ma prawo "do tego, żeby sobie porozważać".

W swym liście, z którym w minioną sobotę zapoznali się uczestnicy zjazdu Katedr i Zakładów Prawa Konstytucyjnego, Lech Kaczyński napisał m.in. że "warto rozważyć możliwość wprowadzenia dłuższej, na przykład właśnie 7-letniej kadencji Prezydenta RP, przy jednoczesnym wykluczeniu możliwości ponownego wyboru tej samej osoby na ten urząd".

Według L. Kaczyńskiego, wydłużenie kadencji prezydenta byłoby szczególnie istotne "z uwagi na istniejący w kraju wielopartyjny system polityczny".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / Prezydent o pomyśle 7-letniej kadencji