Prezydent podpisał nowelę ustawy o funduszach emerytalnych

01-02-2007, 16:22

Prezydent Lech Kaczyński podpisał w środę nowelizację ustawy "o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych" - poinformowało biuro prasowe Kancelarii Prezydenta.

Prezydent Lech Kaczyński podpisał w środę nowelizację ustawy "o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych" - poinformowało biuro prasowe Kancelarii Prezydenta.

Nowelizacja zakłada, że osoby urodzone po 1948 roku, które przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego (OFE) tracąc tym samym prawo do wcześniejszej emerytury, teraz będą mogły z niego zrezygnować i skorzystać z takiego świadczenia.

Nowela umożliwi uzyskanie wcześniejszej emerytury osobom, które przystąpiły w 1999 roku do OFE (tzw. II filaru systemu ubezpieczeń społecznych) nie wiedząc, że nastąpi zmiana przepisów i będą one mogły jeszcze w 2007 roku skorzystać z prawa do wcześniejszej emerytury.

Warunkiem uzyskania świadczenia będzie złożenie przez osobę uprawnioną wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku OFE, za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), do budżetu państwa.

Nowela dotyczy głównie kobiet urodzonych w 1952 r. z odpowiednio długim stażem pracy, nauczycieli, którzy do końca 2007 r. wypracują staż wymagany w tym zawodzie, a także górników. Według oceny resortu pracy i polityki społecznej, chodzi o ok. 28 tys. osób.(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Prezydent podpisał nowelę ustawy o funduszach emerytalnych