Prezydent poszuka inwestorów

MAG
opublikowano: 20-01-2016, 16:23

Poszukiwanie sojuszników, także przy wykorzystaniu Polonii i zapewnienie bezpieczeństwa – oto cele kancelarii prezydenta.

Rozwój, rozwój, rozwój – tak zapowiedziała w expose premier Beata Szydło. Taką samą filozofię wyznaje głowa państwa.

Krzysztof Szczerski
Zobacz więcej

Krzysztof Szczerski Tomasz Adamowicz/FORUM

- Twitterowa definicja polityki prezydenta to rozwój przy zachowaniu odpowiedzialności społecznej – mówi Krzysztof Szczerski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy i jeden z twórców programu wyborczego PiS, który był gościem Amerykańskiej Izby Handlowej.

Nowe spojrzenie

Szczerski powiedział, jakie są dwa priorytety prezydenta.

- To bezpieczeństwo narodu i poszukiwanie nowych partnerów na świecie. Polska musi znaleźć nowe miejsce w światowej gospodarce. Dlatego co roku prezydent będzie odwiedzać 2-3 bardziej oddalone kraje, by ściągać inwestycje w obszarach, które uznajemy za najważniejsze, czyli nowych technologiach i IT. Te projekty pozwolą zatrzymać najlepszych polskich naukowców w kraju – zapowiada Krzysztof Szczerski.

Nowych partnerów prezydent poszuka nie tylko w oddalonych regionach.

- Kraje Europy Środkowej i Wschodniej potrzebują lepszego skomunikowania i połączeń transportowych, energetycznych, telekomunikacyjnych. Dlaczego Polacy nigdy nie szukają pracy w Czechach, na Węgrzech czy Słowacji tylko podejmują źle płatną pracę w Londynie? Dlaczego, gdy duża inwestycja trafia na Słowację, mówimy, że przegraliśmy? Wygraliśmy, bo wygrał region, a w fabryce na Słowacji mogą pracować Polacy – przekonuje Krzysztof Szczerski.

Prezydent zamierza skorzystać z pomocy mieszkających za granicą rodaków.

- Stąd pomysł utworzenia biura ds. Polonii. Polonia to śpiący gigant, ponad 20 mln rodaków na świecie, z których wielu odgrywa ważną rolę u naszych partnerów. Na przykład na czele sądu najwyższego w Brazylii stoi Polak, Polak jest też ministrem transportu tego kraju. Chcemy obudzić tego śpiącego giganta, m.in. przez propozycje zawiązywania spółek joint venture czy wspólne inwestycje – wyjaśnia Krzysztof Szczerski.

Do lipca w domu

Ale po wizycie w Chinach prezydent w kolejną podróż biznesową uda się dopiero w drugim półroczu. W pierwszym priorytetem są przygotowania do szczytu NATO, który odbędzie się w lipcu w Warszawie.

- Bezpieczeństwo to ważny czynnik dla gospodarki, rozwoju i inwestycji. Będziemy inwestować w modernizację polskiej armii i wydatki będą jednymi z największych w Europie. Zadbamy, by podczas szczytu NATO zapadły ważne decyzje. Trzeba zdefiniować poziom bezpieczeństwa członków NATO, stawić czoło nowym wyzwaniom, jak cyberbezpieczeństwo czy kryzys migracyjny i prowadzić politykę otwartych drzwi – wymienia Krzysztof Szczerski. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Prezydent poszuka inwestorów