PRINT-SERWERY MOGĄ SIĘ BARDZIEJ OPŁACAĆ

Karol Wieczorek
opublikowano: 24-05-1999, 00:00

PRINT-SERWERY MOGĄ SIĘ BARDZIEJ OPŁACAĆ

W sieci można drukować na różne sposoby

OSZCZĘDNOŚCI NA SIECI: Dla wielu nabywców drukarek barierę stanowi ich cena. Dlatego producenci niezbyt chętnie inwestują w dobre, ale kosztowne rozwiązania sieciowe — mówi Piotr Filipkowski, product manager odpowiedzialny za sprzęt firmy Axis Communications oraz integrację sieciową w firmie Softex Data. fot. M. Pstrągowska

W firmach coraz powszechniej wykorzystuje się drukarki sieciowe. Jednak w porównaniu z urządzeniami jednostanowiskowymi ich sprzedaż jest stosunkowo niewielka. Główną barierą jest cena, dlatego wiele przedsiębiorstw bardziej skłania się w kierunku stosowania dodatkowych urządzeń sieciowych.

Rynek drukarek sieciowych rośnie bardzo dynamiczne, jednak nie wszyscy klienci gotowi są pogodzić się z dość wysokimi kosztami zakupu takiego sprzętu. W przypadku tańszych drukarek dołożenie opcji drukowania w sieci, czyli karty sieciowej i odpowiedniego oprogramowania, może nawet podwoić cenę. Z tego powodu większość sprzedawanych w naszym kraju średnio wydajnych drukarek pozbawiona jest opcji pracy w sieci. Nie znaczy to jednak, że klienci nie korzystają z możliwości włączenia ich do intranetów.

Cena najważniejsza

— Polski rynek jest w dalszym ciągu bardzo mocno zorientowany na cenę, dlatego w przytłaczającej większości sprzedają się najtańsze urządzenia jednostanowiskowe. W ubiegłym roku na 2800 sprzedanych przez nas drukarek, aż 2400 to urządzenia o wydajności około 8 stron na minutę. Pozostałe 400 sztuk to drukarki bardziej wydajne — informuje Cezary Koncewicz, product manager ds. kopiarek w Xerox Polska.

— Naszą ofertę dostosowujemy do potrzeb klienta, dlatego dysponujemy zarówno sprzętem jednostanowiskowym, jak i dostosowanym do pracy w sieciach komputerowych małych i średnich przedsiębiorstw oraz grup roboczych w większych firmach. Przystosowane do pracy w sieciach są najczęściej urządzenia bardziej wydajne, czyli drukujące powyżej 10 stron na minutę. Odbiorcami drukarek tego typu są na ogół firmy posiadające zaplecze informatyczne i to odpowiedzialni za nie specjaliści decydują zwykle o wyborze konkretnych rozwiązań. Określenie różnic cenowych pomiędzy sprzętem jednostanowiskowym i sieciowym jest bardzo trudne, ponieważ ten drugi wyposażony jest najczęściej w wiele dodatkowych funkcji nie związanych bezpośrednio z pracą w sieci, rekompensujących choć w części wyższą cenę — mówi Dorota Krzyżanowska z firmy Hewlett- -Packard.

— Bardzo często przyjmowanym wariantem jest zakup drukarki jednostanowiskowej, a następnie dokupienie do niej print-serwera. Dla wielu firm jest to rozwiązanie znacznie lepsze i tańsze od zakupu gotowego sprzętu wyposażonego w kartę sieciową oraz odpowiednie oprogramowanie — dodaje Cezary Koncewicz.

Dawniej polski rynek print-serwerów rozwijał się niezwykle dynamicznie. Zdaniem niektórych instytucji badawczych, ulegał on co roku podwojeniu. Obecnie dynamika nieco spadła, lecz nadal znacznie przewyższa wzrost rynku drukarek. Najłatwiejsza do zanalizowania jest sprzedaż zewnętrznych print-serwerów. W ubiegłym roku nabywców znalazło ponad 8 tys. tych urządzeń. Znacznie mniej wiarygodne są wyniki sprzedaży wewnętrznych kart sieciowych, gdyż wielu producentów sprzętu nie zgłasza faktu instalacji osprzętu sieciowego instytucjom badawczym.

Zewnętrzne print-serwery oferuje kilka firm. Największy udział w tym rynku ma firma Hewlett- -Packard, a za nią plasuje się Axis Communications. Na rynku liczy się również Intel oraz kilku producentów tajwańskich.

— Print-serwery firmy Axis Communications jako jedyne zbudowane są w oparciu o procesory RISC-owe, dlatego mają znacznie większą wydajność od tych, które bazują na zwykłych układach pecetowych. Dzięki dołączonemu oprogramowaniu i architekturze procesorów, szczególnie dobrze radzą sobie one w środowiskach unixowych — twierdzi Piotr Filipkowski, product manager odpowiedzialny za sprzęt firmy Axis Communications oraz integrację sieciową w firmie Softex Data.

Kombinowane górą

Połączenie wyposażonej w kartę sieciową, wydajnej drukarki jednostanowiskowej o umiarkowanej cenie z odpowiednim oprogramowaniem, nadal bardziej się opłaca niż inwestycja w sprzęt fabrycznie dostosowany do pracy w sieci. Minusem takiego rozwiązania jest duża ilość pracy związanej z konfiguracją i konieczność zakupu print-serwera, ale są też poważne plusy rozwiązania „kombinowanego”. I nie chodzi tu tylko i wyłącznie o cenę, choć i ona jest ważna.

— W dużych firmach, gdzie architektura sieci korporacyjnych jest bardzo niejednorodna, stosowanie jednolitych print-serwerów, a co za tym idzie oprogramowania do zarządzania drukarkami jest znacznie bardziej racjonalne. Nie są odosobnione przypadki firm, w których używa się sprzętu kilku dostawców do różnych zadań. Połączenie tak zróżnicowanych urządzeń w jedną całość, bez jednorodnych kart sieciowych i oprogramowania, staje się udręką dla administratorów sieci LAN — uważa Piotr Filipkowski.

Dodatkowym atutem niezależnych kart sieciowych do drukarek jest to, że współpracują one zarówno z nowym jak i starym sprzętem, w większości sieciowych systemów operacyjnych. Ma to niebagatelne znaczenie w przypadkach próby podłączenia drukarek starszych generacji do nowych sieciowych systemów operacyjnych. Często bowiem starsze urządzenia nie są przystosowane do współpracy z nowymi protokołami transmisji wykorzystywanymi w tych systemach. Wtedy jedynym wyjściem jest zastosowanie wieloprotokołowego print-serwera, wyposażonego w odpowiednie konwertery.

RACZEJ INSTYTUCJE: Ponieważ rynek sprzętu do zastosowań domowych jest już od dawna podzielony pomiędzy poszczególnych producentów, postanowiliśmy skoncentrować się na ofercie dla firm. Drukarki znajdujące się w naszej ofercie to sprzęt średnio- i wysokonakładowy. Są to urządzania laserowe, a ich wydajność rozpoczyna się od 8 stron na minutę — twierdzi Cezary Koncewicz, product manager ds. kopiarek w Xerox Polska. fot. Borys Skrzyński

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karol Wieczorek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PRINT-SERWERY MOGĄ SIĘ BARDZIEJ OPŁACAĆ