Priorytetem będzie konstytucja

Mira Wszelaka
opublikowano: 29-12-2006, 00:00

Podpisanie umowy UE z Rosją, walka z biurokracją i korupcją, a przede wszystkim traktat konstytucyjny — oto główne cele Berlina.

Po tym przewodnictwie można się wiele spodziewać. Sami Niemcy niewiele jednak mówią o szczegółach półrocznej prezydencji w Unii, którą obejmą 1 stycznia. Z ogólnych zapowiedzi, które od kilku miesięcy można było usłyszeć z ust polityków, wynika, że priorytetem ma być wyjaśnienie przyszłości traktatu konstytucyjnego dla Europy, który nieoczekiwanie odrzuciły Francja i Holandia.

— Jesteśmy realistami i wiemy, że tej kwestii nie uda się rozstrzygnąć przed majowymi wyborami we Francji — podkreśla Frank Walter Steinmeier, minister spraw zagranicznych Niemiec.

Taki scenariusz da Berlinowi trochę czasu na opracowanie dokładnych planów i przeforsowanie ich na czerwcowym szczycie zamykającym przewodnictwo. Niemcy chcą także zreformować instytucje unijne, udrożnić komunikację instytucji europejskich z obywatelami państw UE i walczyć z korupcją.

Co z rozszerzeniem

Przewodzenie Unii rozpoczną od przyjęcia w jej poczet Bułgarii i Rumunii. Przy tej okazji pojawi się pytanie o kolejne rozszerze- nie o państwa bałkańskie. Niemcy zapowiadają także chęć poprawy relacji ze wschodnimi sąsiadami, a także oddalonymi państwami Azji Środkowej np. Kazachstanem.

Berlin zmierzy się ze schedą po przewodnictwie Finów, którym w związku z wetem Polski nie udało się negocjować umowy handlowej UE — Rosja. Angela Merkel, kanclerz Niemiec, musi przekonać Kreml do odblokowania granicy dla polskiego mięsa.

Cudów nie będzie

Berlin stanie też pod ścianą w kwestii akcesji tureckiej. Wiele wskazuje na to, że w najbliższych sześciu miesiącach Unia zdecyduje się otworzyć co najmniej dwa rozdziały negocjacyjne z Ankarą.

Frank Walter Steinmeier podkreśla, że w pół roku nie da się dokonać cudów, bo i tak spora część agendy może być zdominowana przez wydarzenia, których nikt nie jest w stanie przewidzieć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy