Proces inwestycyjny jak wyścig kolarski

  • Marta Bellon
04-10-2012, 00:00

Do rozmów z funduszem trzeba się starannie przygotować. Inwestorzy oczekują konkretnych danych i... wiary w sukces.

Jak zdobyć finansowanie i rozmawiać z potencjalnym inwestorem — o odpowiedź na te pytania poprosiliśmy Adama Wojackiego, członka zarządu BBI Capital, oraz Adama Rogalińskiego, dyrektora działu analiz BBI Capital. Rozmowa odbyła się w ramach cyklu webcastów zorganizowanych przez redakcję „Pulsu Biznesu” i fundusz BBI Seed Fund przy okazji konkursu „Biznes na 5”.

Po pierwsze zespół

Pierwsze kontakty z przedstawicielami funduszu nie są bynajmniej luźną rozmową na temat mało sprecyzowanych projektów. Inwestorzy, do których zgłaszają się firmy, już na starcie chcą rozmawiać o konkretach. Niezwykle istotne znaczenie dla oceny potencjału przyszłego biznesu ma nie tylko sam pomysł, ale również zespół, który za nim stoi.

— Rodzaj informacji, jakich oczekuje fundusz, zależy oczywiście od tego, w jakim celu przedsiębiorca chce pozyskać finansowanie. Potencjalny inwestor innych informacji potrzebuje od start-upów, a innych od firmy dojrzałej, która chce rozwinąć swoją działalność bądź przejąć inną firmę czy wejść na giełdę. W sytuacji, w której o kapitał ubiega się start-up, potencjalni inwestorzy zwracają uwagę na dwie główne kwestie: po pierwsze zespół — oceniane jest nie tylko doświadczenie, ale również zaangażowanie, wiara w sukces i ambicje osób stojących za danym projektem. Nie wyobrażamy sobie inwestycji w zespół, który robi kilka rzeczy naraz. Jeżeli natomiast pomysłodawcysą zaangażowani w stu procentach w rozwój swojego pomysłu, a dodatkowo są w stanie zaangażować w niego swoje, choćby skromne, fundusze, to dobrze o nich świadczy — mówi Adam Wojacki, członek zarządu BBI Capital.

Drugim ważnym aspektem dla inwestorów jest ocena potencjału projektu rozumiana jako analiza potencjału rynku oraz innowacyjności danego produktu, obejmująca również sposób dotarcia do klienta, rozwój kanałów dystrybucji, politykę pieniężną czy promocyjną.

Kamienie milowe

Informacje, których pomysłodawcy dostarczają funduszowi, muszą być bardzo dobrze przygotowane. Oprócz danych na temat zespołu, produktu, strategii marketingowej inwestorzy oczekują też informacji na temat oczekiwanej kwoty inwestycji i wyceny danego projektu.

— Jest to o tyle istotne, że pierwszym sitem, które przesiewa projekty wpływające do funduszu, jest strategia funduszu. Jeżeli zakładamy pewną maksymalną kwotę inwestycji na projekt, to projekty, które przekraczają tę kwotę, nie mogą uzyskać finansowania. Ważna jest dla nas również odpowiedź na pytanie: na co ta inwestycja zostanie wykorzystana i jakie w związku z tym przyniesie efekty dotyczące wyników finansowych, udziałów w rynku czy innych parametrów, które pomysłodawcy uznają za kluczowe — tłumaczy Adam Rogaliński, dyrektor działu analiz BBI Capital. Po pierwszych rozmowach i prezentacjach przychodzi czas na weryfikację projektu i audyt.

— Proces inwestycyjny przypomina trochę wyścig kolarski podzielony na etapy. Trzeba je sobie wyznaczyć poprzez określenie tzw. kamieni milowych, czyli celów pośrednich, np. kompletny rozwój produktu, rozwój kanałów dystrybucji, polityki cenowej, dotarcie do klienta i sprzedaż. Jeżeli obie strony znajdują nić porozumienia, przystępujemy do tworzenia term sheet — opisuje Adam Wojacki, członek zarządu BBI Capital.

W tym dokumencie obie strony ustalają, że gdy audyt pomysłu czy już istniejącej firmy zakończy się pomyślnie, wtedy przystąpią do umowy inwestycyjnej. Term sheet określa warunki brzegowe przyszłej umowy i kroki, jakie zostaną podjęte w celu weryfikacji pomysłu.

Biznes na 5

Nagrodą w konkursie dla innowacyjnych firm, organizowanym przez BBI Seed Fund i „Puls Biznesu” jest inwestycja na kwotę nawet 5 mln złotych. Konkurs trwa do 5 grudnia 2012 roku, kiedy to na uroczystej gali zostaną wręczone nagrody. Wnioski można składać do 31 października. Na najbliższy webcast zapraszamy 10 października. Jego temat to „Fundusz inwestycyjny — wartość czy zagrożenie dla spółki?”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Proces inwestycyjny jak wyścig kolarski