Producenci brązu wychodzą z dołka

opublikowano: 26-02-2019, 22:00

Produkcja brązu w Polsce w 2017 r. tąpnęła. Nasze firmy winą za to obarczają politykę gospodarczą prezydenta USA. Teraz odzyskują siły.

Roczna produkcja różnego rodzaju brązów w Polsce w latach 2015 i 2016 wynosiła około 4 tys. ton. W 2017 r. jednak załamała się. Niespełna 1,7 tys. ton oznaczało zmniejszenie o prawie 60 proc.

— Spadek produkcji brązu w 2017 r. wynikał przede wszystkim ze zmniejszenia się opłacalności, co z kolei było związane ze wzrostem niestabilności światowych cen surowców, jakie służą do tego rodzaju produkcji. Duże wahania, jak uważają uczestnicy rynku, to skutek polityki prowadzonej przez amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa — mówi Jan Szafraniak, dyrektor biura Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu (IGMNiR).

Brąz to stop składający się przede wszystkim z miedzi, a jej średnia cena w 2017 r. była o prawie 30 proc. wyższa niż rok wcześniej. Inne surowce używane do produkcji brązu to m.in. beryl, kobalt, krzem, nikiel, tytan czy aluminium. Ten ostatni metal podrożał w 2017 r. przeciętnie o 6,5 proc. Jak tłumaczy dyrektor biura IGMNiR, w tej sytuacji polscy producenci nie mając pewności co do tego, jak dalej mogą się kształtować ceny surowców, wycofywali się w 2017 r. z szeregu zamówień. Efektem był duży spadek produkcji.

— W 2018 r. wprawdzie sytuacja może nie zmieniła się znacząco, jednak uczestnicy rynku musieli się przyzwyczaić do niepewności i wrócili stopniowo do realizacji zamówień. Łączna produkcja brązów wróciła więc do poziomów zbliżonych do tych, jakie znamy z lata 2015 i 2016 — wyjaśnia Jan Szafraniak.

W zeszłym roku wyprodukowano więc w Polsce około 3,65 tys. ton różnego rodzaju brązów. Brąz używany jest najczęściej do produkcji złączek do rur np. ze stali nierdzewnej, ale miedzianych, używanych w instalacjach wodnych i gazowych. Stop ma również zastosowanie w przemyśle chemicznym oraz maszynowym (łożyska, elementy napędu) i służy do odlewania różnego rodzaju ozdób, dzwonów, czy pomników.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy