Producenci chipów ciągną do góry indeksy Europy

"Beef-San" Zakłady Mięsne Spółka Akcyjna w Sanoku
opublikowano: 28-10-2002, 10:15

LONDYN (Reuters) - Europejskie giełdy zwyżkowały w poniedziałkowe przedpołudnie idąc w ślad za indeksami za oceanem i raczej nie zareagowały na zgodny z oczekiwaniami spadek wskaźnika koniunktury w niemieckim przemyśle.

Podobnie jak na Wall Street w piątek inwestorzy chętnie kupowali akcje producentów półprzewodników. Podrożały akcje niemieckiego Infineonu, Philips Electronics, STMicroelectronics oraz holenderskiego producenta sprzętu do wytwarzania mikroprocesorów - ASML.

Z powodu słabszych wyników belgijskiego Interbrew spadały akcje spółek piwowarskich. Przez pierwsze dziewięć miesięcy tego roku zysk trzeciej co do wielkości spółki piwowarskiej na świecie zmniejszył się o 8,5 procent. Zniżkowały akcje Carlsberga i Heinekena.

Na nastroje na europejskich parkietach pozytywnie wpłynął też wzrost kontraktów terminowych na Nasdaq 100 i S&P 500.

Indeks klimatu koniunktury przemysłowej w Niemczech - Ifo - spadł w październiku, piąty miesiąc z rzędy i zgodnie z oczekiwaniami wyniósł 87,7 punktu. Poprawił się natomiast wskaźnik oceny obecnych warunków gospodarczych.

Jednak ekonomiści nadal ostrzegają przed nazbyt optymistyczną oceną sytuacji gospodarczej w Niemczech.

"Dane te wyraźnie pokazują, że Niemcy zdecydowanie posuwają się w stronę recesji. Najtrudniejsze warunki ekonomiczne odczuwa branża wytwórcza i minie jeszcze sporo czasu, zanim ożywienie rzeczywiście się rozpocznie." - powiedział David Brown, główny ekonomista Bear Stearns.

"Jeżeli akcje rosną dlatego, że dane były zgodne z oczekiwaniami to dobrze. Ale nie da się zapobiec temu, co nieuniknione" - dodał.

Do godziny 12.09 indeks Eurotop 300 wzrósł o 1,95 procent, a Eurostoxx 50 zyskał 2,65 procent.

W tym tygodniu inwestorów po obu stronach Atlantyku czeka seria ważnych wyników spółek oraz danych makroekonomicznych.

"Ten tydzień przypomni niebezpieczeństwa grożące światowej gospodarce oraz prognozom finansowym spółek" - napisał w porannym raporcie bank inwestycyjny Credit Suisse First Boston.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: "Beef-San" Zakłady Mięsne Spółka Akcyjna w Sanoku

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Producenci chipów ciągną do góry indeksy Europy