Producent mebli inwestuje 250 mln zł

Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Adams Group buduje w Ligocie kompleks, w którym będzie mieć biuro, cztery hale produkcyjne i magazyn. Skorzysta ze zwolnień podatkowych.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Na czym polega inwestycja Adams Group
  • Jaka jej część została już zrealizowana
  • Co planuje firma

Producent mebli inwestuje 250 mln zł

opublikowano: 12-07-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Adams Group buduje w Ligocie kompleks, w którym będzie mieć biuro, cztery hale produkcyjne i magazyn. Skorzysta ze zwolnień podatkowych.

Adams Group, producent mebli tapicerowanych z Ligoty w województwie wielkopolskim, już w 2020 r. kupił za 6,3 mln zł 16,2 ha, a w styczniu 2021 r. rozpoczął budowę biurowca i czterech hal produkcyjnych (każda po 10 tys. m kw. powierzchni), trzech magazynów, parkingu na 450 samochodów osobowych, 180 busów i 50 ciężarówek. Inwestycja za 125 mln zł miała się zakończyć w 2023 r., zwiększyć zatrudnienie o 1,1 tys. osób, a produkcję do 2 tys. sztuk mebli tapicerowanych i 2 tys. sztuk mebli skrzyniowych dziennie. Powierzchnia całego terenu inwestycji to ok. 230 tys. m kw., czyli tyle, co 33 boiska piłkarskie.

Kilka miesięcy temu Adams dostał decyzję o wsparciu w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Wartość projektu oszacował już na 250 mln zł.

- Współpraca ze strefą pozwoli nam w znacznym stopniu zoptymalizować koszty realizacji tak ogromnej inwestycji. ŁSSE daje wymierną pomoc w zakresie finansowania, ale też networkingu i pozyskiwania kontaktów biznesowych. Już na samym początku planowania inwestycji wiedzieliśmy, że będziemy się starać o współpracę ze strefą - mówi Mariusz Adamski, prezes Adams Group.

Same korzyści
Same korzyści
Mariusz Adamski, prezes Adams Group, liczy, że dzięki inwestycji w specjalnej strefie ekonomicznej nie tylko dostanie zwolnienie podatkowe, ale nawiąże też kontakty biznesowe.

Już powstał biurowiec z własną kawiarnią, strefą chilloutu czy wygłuszonymi budkami do rozmów telefonicznych. Na ukończeniu są też dwie z czterech zaplanowanych hal produkcyjnych o powierzchni 10 tys. m kw. każda. Dodatkowo w ramach inwestycji powstanie osiedle domków przeznaczonych m.in. pod wynajem dla pracowników.

- Nowe biuro rozpoczęło działalność już w marcu bieżącego roku. Jeszcze w tym roku planujemy przeniesienie całej produkcji do jednej z nowych hal. Pozostałe obiekty będziemy sukcesywnie oddawać do użytku. Całą inwestycję chcemy zrealizować do końca 2025 r. - mówi Mariusz Adamski.

Biurowiec już stoi.
Biurowiec już stoi.
Tak wygląda obecnie inwestycja Adams Group. Będą jeszcze m.in. dwie hale produkcyjne, magazyny i parkingi.

Firmę założył w 2011 r. Adams Group stała się jednym z czołowych producentów w regionie kępińskim, które jest zagłębiem meblarskim: działa tam prawie 900 firm związanych z przemysłem meblowym.

- Jeszcze przed dekadą w firmie było tylko kilku pracowników. Wykonywaliśmy meble na zamówienie, było to kilkadziesiąt sztuk miesięcznie. Z roku na rok podwajaliśmy skalę biznesu. Dziś produkujemy 150 tys. sztuk mebli rocznie. Jednak nasze apetyty są zdecydowanie większe. W kilka lat chcemy stać się wiodącym producentem mebli w Polsce, a nawet Europie - mówi Mariusz Adamski.

Adams Group specjalizuje się w meblach tapicerowanych: kanapach, narożnikach, sofach, fotelach i łóżkach. 70 proc. sprzedaży to zamówienia klientów indywidualnych złożone przez internet. Oferuje darmową dostawę w Polsce i Niemczech. Współpracuje jednak także z kontrahentami z europejskich krajów.

- W najbliższych latach chcemy mocno rozwinąć obszar współpracy z kontrahentami, również zagranicznymi – zapowiada szef Adams Group.

Branża meblarska stanowi ok. 2 proc. polskiego PKB i zatrudnia ponad 150 tys. pracowników.

ŁSSE wydała w tym roku 28 decyzji, w których firmy obiecały 1,8 mld zł nakładów, stworzenie 454 miejsc pracy i utrzymanie 3,2 tys. istniejących. Niedawno strefa ściągnęła największą w swojej historii inwestycję: japoński Daikin zbuduje w Ksawerowie fabrykę pomp ciepła za 300 mln EUR i zatrudni 1 tys. osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.