Produkcja motoryzacyjna bije rekordy

opublikowano: 21-12-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Eksport i produkcja sprzedana polskiej branży motoryzacyjnej są na rekordowo wysokim poziomie. To jednak nie zasługa prosperity.

przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jaką wartość osiągnęła produkcja sprzedana polskiego przemysłu motoryzacyjnego w ciągu trzech kwartałów 2022 r.
  • czemu zawdzięczamy rekordową wartość eksportu

Po trzech kwartałach 2022 r. produkcja sprzedana w grupie PKD 29 (produkcja pojazdów samochodowych, przyczep i naczep) osiągnęła wartość przekraczającą 143,8 mld zł. To oznacza 11,4 proc. wzrost r/r i jednocześnie nowy rekord dla tego okresu roku. Wysoki wzrost nastąpił w szczególnie w trzecim kwartale. Produkcja sprzedana wyniosła wówczas 50 mld zł, czyli o 15 mld zł więcej niż rok wcześniej.

– Przez kilka ostatnich lat o wynikach tego sektora decydowały wyłącznie organiczne wzrosty lub spadki, wynikające z aktualnej koniunktury na rynku samochodowym oraz uruchamianej nowej produkcji w fabrykach pojazdów oraz komponentów. W tym roku na wartość sprzedaży oraz eksportu wpływają również rosnące koszty działalności, na który składają się wyższe ceny surowców, logistyki, gazu czy prądu. Przekładają się one na wzrost cen, przede wszystkim części i podzespołów. Jednak trudno precyzyjnie oszacować skalę wpływu tego inflacyjnego czynnika na wyniki branży - zauważa Rafał Orłowski, partner w AutomotiveSuppliers.pl.

W grupie firm średnich i dużych (zatrudnienie pow. 49 osób) produkcja sprzedana wyniosła 138,4 mld zł (+11,1 proc. r/r). Niezmiennie za zdecydowaną większość przychodów odpowiadają producenci części i akcesoriów. W ciągu trzech kwartałów sprzedali oni towaru za 82,3 mld zł (+9,1 proc. r/r). Tu także padł nowy rekord. Wyższy procentowy wzrost odnotowali producenci pojazdów i silników - 50,3 mld zł (+116,3 proc. r/r). W przypadku producentów przyczep i naczep produkcja sprzedana była na poziomie z minionego roku (5,7 mld złotych, +0,3 proc.).

Rekordowe wyniki odnotowano również w eksporcie. Jego wartość po trzech kwartałach to 27,55 mld EUR. To nie tylko aż o 13,6 proc. więcej niż rok wcześniej, ale i najlepsze dziewięć miesięcy w historii. W ostatnim miesiącu trzeciego kwartału eksport osiągnął poziom blisko 1,4 mld EUR.

- To najwyższa historii przemysłu motoryzacyjnego w Polsce miesięczna wartość eksportu części i akcesoriów - podkreśla Rafał Orłowski.

Naszym najważniejszym partnerem zagranicznym pozostają Niemcy. W przedostatnim kwartale 2022 r. wyjechało do tego kraju towarów za blisko 9,4 mld EUR. Kolejnymi rynkami zbytu są: Francja (2 mld EUR), Czechy (ponad 1,8 mld EUR) oraz Włochy (1,7 mld EUR). Najczęściej eksportujemy części i akcesoria (w analizowanym okresie przedsiębiorcy wysłali ich za granice za ponad 10,5 mld EUR).

Drugą grupą eksportową są akumulatory litowo-jonowe do aut elektrycznych i hybrydowych. Dzięki wzrostowi w trzecim kwartale (+36,2 proc. r/r) ustanowiono nowy rekord dla tej grupy produktów w wysokości 5,1 mld EUR. Rekord miesięcznej wartości eksportu akumulatorów padł we wrześniu (782 mln EUR).

Jedynym obszarem ze spadkami jest w tym roku w polskim przemyśle motoryzacyjnym zatrudnienie. Na koniec września 2022 r. dla zakładów produkcyjnych pracowało 196,6 tys. osób, a to o blisko 4 tys. (2 proc.) mniej niż rok wcześniej.

- Choć wyniki za cały kończący się rok poznamy w połowie marca 2023 r, już teraz prognozuję, że produkcja sprzedana oraz eksport w 2022 r. będą na rekordowo wysokich poziomach. Niestety do osiągnięcia najwyższych w historii wyników przyczyniają się również, po raz pierwszy od wielu lat, rosnące koszty działalności, napędzane wyższymi cenami surowców i mediów, oraz szeroko pojętą inflacją - podsumowuje Rafał Orłowski.

196,6tys.

Tyle wynosi przeciętne zatrudnienie w zakładach produkcyjnych pojazdów, przyczep i naczep oraz części i akcesoriów. Rok wcześniej dla branży pracowało blisko 4 tys. osób więcej

143,82mld zł

Taką wartość osiągnęła produkcja sprzedana polskiego przemysłu motoryzacyjnego miedzy styczniem a końcem września 2022 r. To nie tylko wynik o ponad 11 proc. lepszy od zeszłorocznego, ale i nowy rekord.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane