Produkcja w Chinach dobrze wróży giełdzie

Kamil Koprowicz
opublikowano: 23-02-2012, 00:00

Obawy o mocne hamowanie przemysłu Państwa Środka były przesadzone. Inwestorzy mogą skreślić kolejny — po Grecji — punkt z krótkoterminowej listy obaw i zagrożeń

Seng z Hongkongu wzrósł o 0,3 proc. Indeksy rozpoczęły dzień od spadków, w reakcji na zwyżki cen ropy i z powodu realizacji zysków po przyznaniu drugiej transzy pomocy dla Grecji. roku indeks Hang Seng z Hongkongu.

Azjatyckie giełdy mają za sobą udany początek roku. Indeks Shanghai Composite wzrósł od stycznia o 9,3 proc., a Hang Seng z Hongkongu aż o 17 proc. Lepsze dane z Chin na pewno wspomogą dalszy wzrost indeksów. Im lepiej w gospodarce, tym większe zainteresowanie rynkiem akcji krajowych i zagranicznych inwestorów. Według analityków w średnim terminie chiński rynek akcji może dać zarobić graczom giełdowym.

Wartość wskaźnika PMI dla przemysłu Chin w lutym wyniosła 49,7 pkt, wobec 48,8 pkt w styczniu. To najlepszy wynik od czterech miesięcy. Wskaźnik jest uważnie śledzony przez analityków, ekonomistów i graczy giełdowych, jako dobry wyznacznik kondycji w przemyśle — ważnej gałęzi chińskiej gospodarki. Wartość indeksu PMI zbliża się do newralgicznej granicy 50 pkt, która oddziela wzrost w sektorze od stagnacji. — Niewielka poprawa wstępnego odczytu wskaźnika PMI była wywołana przyspieszeniem produkcji po chińskim nowym roku — mówi Hongbin Qu, główny ekonomista HSBC ds. Chin.

Potwierdzenie sygnałów

Poprawę w przemyśle sugerowały wcześniejsze wyniki indeksu PMI przygotowywanego przez CFLP (Chińską Federację Logistyki i Zaopatrzenia). Wartości powyżej ważnej granicy 50 pkt zanotowano w grudniu i styczniu.

Rynek podszedł jednak z rezerwą do wyniku, obawiając się manipulacji danymi przez władze Chin. Ostatnia wartość wskaźnikaprzygotowanego przez niezależną organizację Markit Economics i bank HSBC pokazuje, że obydwa indeksy PMI mogą odnotować podobne wartości w przyszłości. Kilka dni temu chińskie władze podjęły decyzję o obniżce stopy rezerw obowiązkowych Ludowego Banku Chin.

Złagodzenie polityki pieniężnej ma pomóc gospodarce Państwa Środka. — Po pierwszej w tym roku obniżce stopy rezerw obowiązkowych Ludowy Bank Chin powinien zintensyfikować łagodzenie polityki pieniężnej, w związku z postępującym osłabieniem presji inflacyjnych — mówi Hongbin Qu.

Miękkie lądowanie

Ze względu na słabszą dynamikę eksportu w styczniu część ekonomistów obniża prognozy wzrostu gospodarki Chin. Jednak według mediany prognoz przygotowanej przez agencję Bloomberg, tempo gospodarki Państwa Środka w pierwszym kwartale nie spadnie poniżej 8 proc. rok do roku. W kolejnych miesiącach ma nastąpić poprawa, wiosną prognozowany jest wzrost o 8,3 proc., w trzecim kwartale o 8,5 proc., a na koniec roku o 8,8 proc.

— Mimo że ostatnie dane wskazują na spadek dynamiki PKB Chin, prognozujemy miękkie lądowanie gospodarki w okolicach 8 proc. w 2012 r. — powiedział dla agencji Bloomberg Sam Walsch, dyrektor zarządzający Rio Tinto Group.

— Spowolnienia chińskiej gospodarki nie da się uniknąć. Nie wydaje mi się jednak, by było ono gwałtowne czy silne. W porównaniu z wynikami większości krajów, w tym największymi gospodarkami, wzrost nawet tylko o 8 proc. rok do roku jest przyzwoity. Myślę, że chińska gospodarka dalej będzie rozwijała się w tempie, które jest poza zasięgiem innych państw — tłumaczy Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Koprowicz

Polecane