Prof. Shiller radzi sprzedawać akcje

Marek Druś, cnbc.com
opublikowano: 24-02-2017, 15:38
aktualizacja: 24-02-2017, 15:40

Długoterminowi inwestorzy powinni wykorzystać ostatni rajd wzrostowy do sprzedaży części akcji, przekonuje Robert Shiller, profesor ekonomii z Uniwersytetu Yale, twórca wskaźnika CAPE.

prof. Robert Shiller
Zobacz więcej

prof. Robert Shiller fot. Bloomberg

Wskaźnik ceny akcji do zysków oczekiwanych w przyszłym roku dla S&P500 jest obecnie najwyższy od 2004 roku. Opracowany przez Shillera CAPE, czyli skorygowany cyklicznie wskaźnik ceny do średniego zysku z ostatnich 10 lat, pokazuje jeszcze większe przewartościowanie rynku amerykańskich akcji. Według niego jest największe od 2002 roku.  

Wskaźnik CAPE jest dostatecznie wysoki, aby zacząć się martwić, powiedział Shiller w CNBC.

- Na tym poziomie sugeruje, że oczekiwany zwrot z akcji może być ujemny, choć tylko trochę – powiedział ekonomista.

Shiller zastrzegł, że ponieważ krótkoterminowe zmiany nie są możliwe do przewidzenia, CAPE „nie sugeruje koniecznie żadnej nieuchronnej katastrofy”.

- Obecny poziom wskaźnika CAPE sugeruje redukcję stanu posiadania jeśli chodzi o akcje, szczególnie w przypadku długoterminowych inwestorów. Nie możemy dokładnie przewidzieć zmian rynku, ale wiemy, że kiedy jest tak wysoko, w dłuższym terminie, zwykle nie kończy się to dobrze – powiedział Shiller, który w 2013 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Prof. Shiller radzi sprzedawać akcje