ProFuturo trzecie w światowym rankingu Technology Fast 500

Polska Agencja Prasowa SA
02-12-2005, 16:56

Polska firma Pro Futuro zajęła trzecie miejsce w globalnym rankingu Technology Fast500 stworzonym przez firmę analityczno-konsultingową Deloitte Touche Tohamatsu - poinformowała PAP w piątek firma Deloitte.

Polska firma Pro Futuro zajęła trzecie miejsce w globalnym rankingu Technology Fast500 stworzonym przez firmę analityczno-konsultingową Deloitte Touche Tohamatsu - poinformowała PAP w piątek firma Deloitte.

Ranking został ogłoszony w czwartek wieczorem w Londynie; dotyczy najszybciej rozwijających się firm technologicznych z sektora prywatnego i publicznego z 21 państw w Europie, na Bliskim Wschodzie i Afryce. Opiera się na analizie średniego procentowego wzrostu przychodów w okresie ostatnich 5 lat.

Firma ProFuturo, dostawca dostępu i usług internetowych, która zajęła trzecie miejsce ze wzrostem przychodów rzędu 22.102 proc. w ciągu ostatnich 5 lat, wygrała lokalny ranking Technology Fast 500 w krajach Europy Środkowej.

Firmą numer jeden w rankingu została Catch Communications ASA z Norwegii, dostawca usług szerokopasmowych; spółka zanotowała w okresie pięciu lat wzrost przychodów o 77.882 proc.

"Jest to piąty rok rankingu w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce; widzimy już pewne regionalne i globalne trendy" - napisał w opisie rankingu Eric Morgan, partner w Deloitte zarządzający badaniami Technology Fast 500 w tym regionie.

"W rankingu nadal dominuje Europa Zachodnia, z której pochodzi 61 proc. uczestników (spadek o 11 proc. w porównaniu z rokiem 2003). Europa Północna jest lepiej reprezentowana niż w przeszłości(...) Warto także odnotować trzyprocentowy wzrost liczby uczestników z Bliskiego Wschodu i Afryki, którzy stanowili 7 proc. w obecnej edycji w porównaniu do 4 proc. przed dwoma laty" - dodał

W podsumowaniu rankingu firma Deloitte zwróciła uwagę na występowanie "korzystnych trendów na rynku technologicznym", m.in. suma pięcioletnich przychodów całej grupy 500 firm objętych rankingiem wzrosła średnio o 935 proc., zwiększył się udział firm z Europy Północnej i Wschodniej.

Firmy zajmujące się oprogramowaniem umocniły ponadto swoją dominację w rankingu, stanowiąc 47 proc. wszystkich uczestników, przy wzroście liczby firm łącznościowych i telekomunikacyjnych stanowiących 16 proc. uczestników.

Opublikowane wraz z rankingiem badanie kadry zarządzającej w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce ujawniło, że 82 proc. prezesów ma nadzieję lub pewność, że ich firmy będą kontynuować wzrost w nadchodzącym roku. Natomiast 66 proc. uważa, że podstawowym warunkiem wzrostu jest jakość kadr, zaś jednym z najważniejszych zadań prezesa jest rekrutacja i rozwój personelu.

W tym regionie ponadto aż 42 proc. prezesów preferuje ruchomy czas pracy, co jest najwyższym poziomem na świecie, zaś 46 proc. prezesów uważa, że jednym z najlepszych programów motywacyjnych dla pracowników i kadry jest zakup opcji na akcje firmy.

Firmy wyraźnie eksploatują także nowe technologie - 42 proc. prezesów uważa, że ponad 50 proc. planowanych przychodów z działalności pochodzi z aplikacji działających w oparciu o technologię sieci komputerowych IP, a 16 proc. oczekuje, że IP zapewni od 30 do 50 proc. przychodów. Segment rynku związany z sieciami i internetem jest dla prezesów bardzo istotny; upatrują oni największy potencjał wzrostu na najbliższe trzy lata właśnie w internecie i segmentach związanych z sieciami IP.

W obecnym roku Deloitte wprowadził też nową nagrodę - dla firmy, która została zakwalifikowana do rankingu Fast 500 Technology Heavyweight w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki przez co najmniej dwa lata i w pierwszym roku osiągnęła przychody przekraczające 10 mln euro, zaś w piątym - ponad 50 mln euro. 

Tegoroczny zdobywca nowej nagrody, niemiecka grupa internetowa freenet.de, kwalifikuje się do rankingu od trzech lat; w tym roku zajęła 37. miejsce i osiągnęła średni wzrost 2.075 proc. w ciągu pięciu lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ProFuturo trzecie w światowym rankingu Technology Fast 500