Prognozy dla polskiego węgla

23-05-2016, 22:00

Pomimo że udział węgla w produkcji energii będzie malał, to mariaż pomiędzy energetyką a górnictwem może przynieść określone korzyści.

Uczestnicy panelu "Energetyka oparta na węglu — co dalej?" podczas VIII EKG w Katowicach nie mieli wątpliwości, pomimo że udział węgla w produkcji energii będzie malał, to mariaż pomiędzy energetyką a górnictwem może przynieść określone korzyści.

Marcin Krakowiak
Zobacz więcej

Marcin Krakowiak

fot. Michał Legierski

Jak będą wyglądać relacje pomiędzy energetyką a górnictwem w obecnej sytuacji gospodarczej, po utworzeniu Polskiej Grupy Górniczej, w którą zainwestowały m.in. koncerny energetyczne, po zakupie Bogdanki przez Eneę oraz przejęciu kopalni Brzeszcze przez Grupę Tauron?

Łańcuch produkcji

— Dla energetyki współpraca z kopalnią jest ważna, bo w ten sposób otrzymujemy węgiel o stabilnych parametrach, który jest potrzebny w konkretnej elektrowni. Dzięki temu blok pracuje wydajniej. Przy projektowaniu każdej elektrowni zakłada się na jakim węglu będzie pracować — mówił Jacek Janas, prezes spółki Tauron Wytwarzanie. Według prezesa Katowickiego Holdingu Węglowego Zygmunta Łukaszczyka kopalnia powinna być zakładem nawęglania elektrowni, a węgiel byłby wtedy elementem łańcucha produkcji energii.

— Jednocześnie trudno nie zauważyć gorszych wyników spółek energetycznych — zauważył Paweł Smoleń, członek zarządu Erbudu.

Związkowcy partnerami

Olbrzymie długi górnictwa kłaniają do zadawania pytań o sposób działania PG Silesia. Ta kopalnia w Czechowicach, w strukturach Kompanii Węglowej przynosiła olbrzymie straty i zarząd spółki planował ją zlikwidować. Obecnie wydobywa 1,8 mln ton rocznie. Koszty wynoszą mniej niż 200 zł za tonę. A czynniki sukcesu?

— Inwestor zainwestował 800 mln zł w nowoczesne maszyny i urządzenia. Dalej, organizacja pracy — od połowy 2014 r. kopalnia pracuje przez 7 dni w tygodniu, po 24 godziny. A związkowcy? Górnicy nie są udziałowcami, a partnerami. Oni widzieli zamkniętą kopalnię, więc rozumieją, że nie ma „czternastek”, a inne benefity są ograniczane. Wciąż trwa permanentna restrukturyzacja, od początku była presja na efektowność i koszty — wyjaśniał Michal Heřman, prezes PG Silesia. I dodał, że w 2010 r. cena tony węgla według ARA (porty Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) wynosiła ok. 120 USD. Miesiąc temu — zaledwie 36 USD.

To ujawnia skalę kłopotów branży.

Japoński miks

Trochę inne spojrzenie przedstawił Tetsuya Nishida, główny menedżer Power Generation Div. Thermal Power, Chugoku Electric Power. Do firmy należy około 60 proc. wszystkich mocy wytwórczych w Japonii. Notuje też najwyższy wskaźnik w produkcji i sprzedaży energii elektrycznej, wytwarzanej z węgla — przekracza on ponad 50 proc.

— Japonia nie ma własnych zasobów. Jeśli chodzi o paliwa energetyczne nasza samowystarczalność wynosi 5 proc. Słyszeliśmy, że Polska może mówić o 70 proc. Zazdrościłem — przyznał Tetsuya Nishida. Japońskie firmy pracowały nad dywersyfikacją źródeł wytwarzania. Wykorzystywano węgiel, LNG, olej i atom. Chugoku Electric Power kupiła udziały w kopalniach w Australii. Sytuację skomplikowała awaria w Fukushimie, po trzęsieniu ziemi i tsunami. Wówczas wyłączono wszystkie generatory jądrowe. Wzrósł import paliw.

— W ubiegłym roku rząd ogłosił nowy miks energetyczny dla Japonii. Kształtuje się następująco: węgiel — 26 proc., LNG — 27 proc., atom 20-22 proc oraz OZE — 22-24 proc. Cały czas trwają też prace nad poprawieniem sprawności energetyki węglowej i ograniczeniem jej wpływu na środowisko — wyjaśniał Tetsuya Nishida.

Perspektywy dla polskiego węgla

Polska zużywa około 60 mln ton węgla. Według uczestników katowickiej dyskusji w ciągu dekady popyt spadnie. Patrząc na to co się dzieje na świecie obecna sytuacja nie jest łatwa, przy czym nadal węgiel stanowi istotny element miksu energetycznego w wielu krajach. Trzeba więc szukać rozwiązań dostosowanych do nowych warunków, które pozwolą na osiągnięcie dodatkowych korzyści. A takie własnie, w odpowiednich warunkach, oferuje mariaż górnictwa z energetyką.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

/ Prognozy dla polskiego węgla