Programista pilnie poszukiwany. Praca od zaraz

opublikowano: 10-08-2017, 19:17
aktualizacja: 10-08-2017, 19:18

Pozyskanie i utrzymanie w firmie specjalistów IT to dla przedsiębiorców coraz większe wyzwanie. Do czynienia mają z jednej strony z brakiem wystarczającej liczby pracowników, z drugiej – najlepsi programiści każą sobie płacić krocie.

Z badania „Central & Eastern Europe Developer Landscape 2017” przeprowadzonego przez Stack Overflow i InfoShare wynika, że na rynku Europy Środkowo-Wschodniej jest obecnie ok. 1 mln programistów, z czego co czwarty pracuje w Polsce. U nas najwięcej specjalistów skupiają: Warszawa (ok. 74 tys.), Kraków (32,5 tys.), Wrocław (24,3 tys.), Katowice (24,2 tys.), Poznań (22,4 tys.), Trójmiasto (16 tys.) oraz Łódź (10,7 tys.). 

Fotolia

Rynkowe szacunki wskazują jednak, że to wciąż za mało. Tylko w Polsce w najbliższych siedmiu latach w firmach powstanie blisko 150 tys. miejsc pracy dla programistów. W całej Europie natomiast do 2020 r. zacznie brakować aż 1 mln pracowników IT.

- Programistów na rynku brakuje już teraz. W tym sektorze mamy do czynienie z rynkiem pracownika, który sam wybiera pracodawcę i warunki pracy. Firmy muszą się liczyć również z rosnącymi kosztami utrzymania działów IT – zauważa Andrzej Kiesz ze szkoły programowania InfoShare Academy.

Wielka luka na rynku

Zapotrzebowanie firm na specjalistów do spraw IT jest ogromne. 

- Wynika to z postępującego rozwoju technologicznego firm – aby zachować przewagę konkurencyjną muszą inwestować w systemy IT. Rośnie zapotrzebowanie na programistów, specjalistów do spraw zarządzania danymi (systemy business intelligence), cyberbezpieczeństwa, rozwoju platform e-commerce. Co więcej, dobra renoma polskich specjalistów IT oraz sprzyjające warunki gospodarcze sprawiają, że zagraniczne firmy coraz częściej decydują się na przenoszenie do kraju stanowisk lub całych zespołów IT, co dodatkowo zwiększa zapotrzebowanie na kandydatów – mówi Karolina Czemerys, lider zespołu rekrutacji IT w Hays Poland. 

Spore zainteresowanie zatrudnieniem specjalistów IT dostrzegają również przedstawiciele serwisu społecznościowego dla pracowników i pracodawców GoldenLine. Z przedstawionych danych wynika, że w lipcu 2017 r. wiadomość od rekrutera otrzymało na tej platformie  54,6 tys. osób, z czego najwięcej z ich (20 proc.) miało zaznaczoną na profilu specjalizację „IT - Rozwój oprogramowania”.  Ogłoszenia wysyłane były do osób deklarujących znajomość języka programowania JavaScript (13 proc. wszystkich użytkowników, którzy za pośrednictwem GoldenLine otrzymali przesłaną ofertę pracy), programu AutoCad (11 proc.), a także znajomość języka SQL (9 proc.). Istotne były również umiejętności miękkie.

Zawód: technik programista

Jak sobie poradzić z problemem? Z pomysłem wyszła Konfederacja Lewiatan z Pracodawcami Pomorza. Złożyła już wniosek do Ministerstwa Cyfryzacji o dopisanie do Klasyfikacji Zawodów i Specjalności zawodu technik programista. Optuje za wprowadzeniem takiej specjalności do techników i dostosowaniem programu nauczania do aktualnych potrzeb rynku pracy. 

- Dzięki kształceniu na poziomie ponadpodstawowym skrócimy czas przygotowania programistów, a ścieżka rozwoju zawodowego młodych programistów będzie bardziej związana z nauką zawodu w firmach. Dla chętnych otwarta będzie ścieżka dalszej edukacji na uczelniach wyższych – nakreśla Jakub Gontarek, ekspert ds. edukacji z Konfederacji Lewiatan.  

Zdaniem przedstawicieli Konfederacji Lewiatan liczba absolwentów kierunków IT na uczelniach wyższych jest wciąż za mała, mimo że ponad 120 szkół przyjęło w poprzednim roku akademickim ok. 26 tys. studentów. 

- Obecnie zapotrzebowanie na programistów jest tak duże, że uczelnie wyższe nie nadążają z ich kształceniem w standardowym trybie – mówi również Andrzej Kiesz.

Z tego powodu z powodzeniem zaistnieć na rynku mogą szkoły programowania oferujące krótsze i profilowane pod potrzeby pracodawców kursy.

- Wachlarz zadań, jakie wykonują obecnie programiści, jest bardzo szeroki. Poza standardowymi kompetencjami,  w grę wchodzi również testowanie aplikacji przed wprowadzeniem ich na rynek, procesy związane z tzw. uczeniem maszynowym, programowanie konkretnych, pojedynczych urządzeń itp. W wielu przypadkach zdobycie podstawowych umiejętności, umożliwiających wykonanie danej pracy, zajmuje jedynie kilka miesięcy – zaznacza Andrzej Kiesz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane