Projekcja NBP: Stopa bezrobocia spadnie do poniżej 9 proc. w IV kw. 2009 r.

opublikowano: 26-04-2007, 10:41

(ISB) Kwietniowa projekcja inflacyjna Narodowego Banku Polskiego (NBP) przewiduje, że - przy braku zmian w polityce pieniężnej - stopa bezrobocia spadnie silniej niż prognozowano w styczniu i  wyniesie poniżej 9,0% w IV kw. 2009 roku, wynika z opublikowanego w czwartek "Raportu o inflacji" NBP. W marcu tego roku wskaźnik ten wyniósł 14,4%.

"Korzystne perspektywy rozwoju gospodarczego będą także głównym czynnikiem wzrostu popytu na pracę. Dynamika liczby pracujących wg BAEL wyniesie ok. 3% w 2007 r., stabilizując się w kolejnych latach na poziomie ok. 2%. W rezultacie, pomimo szybszego wzrostu aktywności zawodowej w latach 2008-2009, stopa bezrobocia spadnie silniej niż prognozowano w styczniu i ukształtuje się na poziomie poniżej 9% w ostatnim kwartale 2009 r." - podano w raporcie.

Budżet na 2007 rok zakłada, że stopa bezrobocia na koniec tego roku spadnie do 14,1% wobec planowanego na koniec 2006 roku poziomu 15,3%. Resorty finansów i pracy podawały ostatnio, że wskaźnik ten może obniżyć się do 12,0% na koniec 2007 roku.

NBP podał też, że szybki spadek bezrobocia przełoży się na wzrost presji płacowej - w całym horyzoncie projekcji, czyli w latach 2007-2009, dynamika płac realnych wyraźnie będzie przekraczać wzrost wydajności pracy w gospodarce.

"Przewidywany wzrost nominalnych przeciętnych wynagrodzeń wyniesie ok. 6% w 2007 r.,w kolejnych latach ustabilizuje się natomiast na poziomie ok. 7%. Prognozowana obecnie dynamika płac nominalnych w dłuższym horyzoncie projekcji jest więc niższa niż miało to miejsce w projekcji styczniowej, co częściowo wynika ze słabszego wzrostu cen, głównie jednak z wyższej elastyczności rynku pracy" - głosi raport.

Konsekwencją zarysowanych wcześniej tendencji na rynku pracy będzie silny wzrost jednostkowych kosztów pracy (ULC), będących najistotniejszym czynnikiem determinującym inflację netto w projekcji, podkreśla bank centralny.

"Oczekuje się, że dynamika tej kategorii (poza rolnictwem indywidualnym) wyniesie 3,6% w 2007 r., 4,7% w 2008 r. i 4,2% w 2009 r. Osłabienie wzrostu ULC w dłuższym horyzoncie projekcji związane będzie ze wspomnianym zwiększeniem elastyczności rynku pracy, znajdującym wyraz w szybkim spadku NAWRU i w konsekwencji nieznacznym zawężeniu luki na bezrobociu" - czytamy dalej. (ISB)

tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Projekcja NBP: Stopa bezrobocia spadnie do poniżej 9 proc. w IV kw. 2009 r.