Projekt dla OZE zakłada aukcje

W nowym projekcie ustawy o zielonych źródłach energii utrzymany został krytykowany powszechnie system aukcji.

W końcu jest. Ministerstwo Gospodarki opublikowało projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii, oparty na założeniach ogłoszonych w połowie września. Z uzasadnienia projektu wynika, że główną intencją ustawodawcy jest takie ograniczenie kosztu wsparcia wytwórców, by nie ingerować zbytnio w prawa nabyte. Stąd m.in. plan redukcji pomocy dla technologii współspalania oraz dla dużej energetyki wodnej. Stąd też plan uruchomienia systemu aukcyjnego.

Proponowanym przez Ministerstwo Gospodarki aukcjom zarzuca się, że nie zapewnią inwestorom takiej przewidywalności biznesu, która umożliwiłaby pozyskanie atrakcyjnego finansowania.

Proponowane aukcje są już jednak od września głośno krytykowane przez całą branżę OZE. Zarzuca się temu mechanizmowi, że nie zapewni inwestorom takiej przewidywalności biznesu, która umożliwiłaby im pozyskanie atrakcyjnego finansowania. Kamil Jankielewicz, prawnik z kancelarii Allen & Overy, zauważa, że projekt ustawy przewiduje odmienną organizację zakupu energii, niż przewidywały to wrześniowe założenia. — Obowiązek zakupu energii, w określonym wolumenie i po określonej cenie, będzie spoczywał na podmiotach wyznaczonych do tego przez Urząd Regulacji Energetyki, wybranych spośród największych sprzedawców energii na danym terytorium. Tym podmiotom z kolei URE wyrówna ewentualneróżnice cenowe — zauważa Kamil Jankielewicz.

Prawnik Allen & Overy podkreśla również, że projekt wprowadza takie zmiany do prawa energetycznego, które przedłużają system wsparcia dla kogeneracji. To oznacza, że przywrócone zostanie funkcjonowanie czerwonych i żółtych certyfikatów. Resort gospodarki oszacował, że łączne koszty nowego systemu wsparcia dla OZE wyniosą 3,6 mld zł w 2015 r., a do 2020 r. wzrosną do 4,3 mld zł rocznie. W ujęciu narastającym sięgną w tym okresie 24,26 mld zł.

Dla porównania, koszty obecnego systemu wsparcia można szacować na od 35,08 mld zł do 50,4 mld zł, w zależności od założeń co do kształtowania się ceny certyfikatów na rynku. Projekt ustawy o OZE został skierowany do uzgodnień międzyresortowych. Pełne wdrożenie nowego mechanizmu wsparcia miałoby nastąpić z początkiem 2015 r. [GRA]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu