Projekt frankowy przyjęty

opublikowano: 21-02-2019, 17:35

Sejmowa Komisja Finansów przegłosowała poprawki do prezydenckiego projektu ustawy frankowej.

Po kilku godzinach debatowania, sejmowa komisja finansów publicznych przegłosowała wszystkie poprawki do prezydenckiego projektu ustawy frankowej. Za było 10 posłów, wstrzymało się 10. Komplikację materii najlepiej obrazuje zachowanie Janusza Szewczaka (PiS), wiceprzewodniczącego komisji, który dokładnie w momencie zarządzenia głosowania odebrał nagły telefon i nie podniósł ręki ani na „tak”, pomimo poszturchiwań siedzącego obok kolegi, ani na „nie”, ani, formalnie, nie wstrzymał się od głosu.

Zobacz więcej

Franki szwajcarskie

Bloomberg

Projekt ustawy jest niejednoznaczny prawnie, na co uwagę zwracają banki, ale też niepewny z politycznego punktu widzenia. Podczas kilkugodzinnej dyskusji, komisje opuścili przedstawiciele środowisk frankowiczów, reprezentujących stronę społeczną.

- Widzimy tu rozgrywkę polityczną, a nie walkę o dobro konsumentów. My wychodzimy, możecie się dogadywać z banksterami – stwierdzili na odchodnym.

Pomimo zapewnień przedstawiciela kancelarii prezydenta, że projekt jest spójny z unijnymi regulacjami, posłowie opozycji domagali się jasnego stanowiska w tej sprawie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Szczególnie w kontekście listu ambasadorów kilku krajów, skąd pochodzą inwestorzy w kilku dużych bankach.

- Przesłanie listu trudno traktować jako wiążące dla nas – stwierdził prezydencki minister Paweł Mucha. 

- List wysłany przez ambasadorów to jest problem i nie można udawać, że go nie ma. To wasz kolejny sukces dyplomatyczny – ironizował Jarosław Urbaniak (PO).

Posłowie długo debatowali nad poszczególnymi poprawkami, szczególnie dotyczącymi ryzyk prawnych jakie niesie ustawa. W końcu głos zabrał Tadeusz Cymański (PiS), wiceprzewodniczący komisji stwierdził w swoim barwnym, choć zawiłym stylu: 

- Będzie pewnie kiedyś spór sądowy taki czy inny. Ale to wtedy będą się spierać. Wolnoć Tomku w swoim domku. Trybunały czekają, wyborcy czekają. My kontrowersji nie wygasimy. Interesy są tak skrajne, że są trudne do pogodzenia – powiedział Tadeusz Cymański.

Pomimo kontrowersji, komisja przyjęła projekt do dalszych prac.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu