Projekt frankowy przyjęty

opublikowano: 21-02-2019, 22:00

Sejmowa komisja finansów przegłosowała poprawki do prezydenckiego projektu ustawy frankowej.

Po kilku godzinach debatowania sejmowa komisja finansów publicznych przegłosowała wszystkie poprawki do prezydenckiego projektu ustawy frankowej. Za było 10 posłów, wstrzymało się 10. Komplikację materii najlepiej obrazuje zachowanie Janusza Szewczaka (PiS), wiceprzewodniczącego komisji, który dokładnie w momencie zarządzenia głosowania odebrał nagły telefon i nie podniósł ręki ani na „tak”, ani na „nie”, ani, formalnie, nie wstrzymał się od głosu. Projekt ustawy jest niejednoznaczny prawnie, na co uwagę zwracają banki, ale też niepewny z politycznego punktu widzenia. Podczas dyskusji komisję opuścili przedstawiciele frankowiczów.

— Widzimy tu rozgrywkę polityczną, a nie walkę o dobro klientów. My wychodzimy, możecie się dogadywać z banksterami — stwierdzili na odchodnym.

Pomimo zapewnień przedstawiciela kancelarii prezydenta, że projekt jest spójny z unijnymi regulacjami, posłowie opozycji domagali się jasnego stanowiska w tej sprawie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Szczególnie w kontekście listu ambasadorów kilku krajów, skąd pochodzą inwestorzy w kilku dużych bankach.

— Przesłanie listu trudno traktować jako wiążące dla nas — stwierdził prezydencki minister Paweł Mucha.

Posłowie długo debatowali nad poszczególnymi poprawkami, szczególnie dotyczącymi ryzyka prawnego, jakie niesie ustawa. W końcu głos zabrał Tadeusz Cymański (PiS), wiceprzewodniczący komisji.

— Będzie pewnie kiedyś spór sądowy taki czy inny. Ale to wtedy będą się spierać. Wolnoć Tomku w swoim domku. Trybunały czekają, wyborcy czekają. My kontrowersji nie wygasimy. Interesy są tak skrajne, że są trudne do pogodzenia — powiedział Tadeusz Cymański.

Pomimo kontrowersji komisja przyjęła projekt do dalszych prac.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane