Projekt przeciw lichwie przyjęty

opublikowano: 18-06-2019, 22:00

Najnowszej wersji przepisów autorstwa resortu sprawiedliwości przyjrzy się Komisja Europejska.

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy antylichwiarskiej. Prace nad nim trwały od 2016 r. Aktualna wersja, którą dziś opublikowano w rządowym centrum legislacji (RCL), nieco różni się od przedostatniej — z 19 lutego. Firmy pożyczkowe będę musiały weryfikować klienta w biurze informacji kredytowej (BIK) lub biurze informacji gospodarczej (BIG). We wcześniejszej wersji projektu obowiązek dotyczył konkretnego BIK i jednego z BIG-ów.

— Jest to bardzo istotna zmiana, ponieważ w poprzednim brzmieniu propozycji weryfikacja byłaby w praktyce niemożliwa. Nowy projekt wprowadza obowiązek weryfikacji informacji dotyczących dochodów i wydatków zadeklarowanych w oświadczeniu klienta, jednak wybór środków jest w gestii kredytodawcy — informuje Agnieszka Wachnicka, prezes Fundacji Rozwoju Rynków Finansowych (FRRF).

Ustawodawca zrezygnował z wyłączenia niektórych banków spod Rekomendacji T, która jest zbiorem zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) dotyczących odpowiedzialnego finansowania klientów detalicznych, aby nie wpędzić ich w spiralę zadłużenia. Propozycja budziła kontrowersje nie tylko wśród przedstawicieli rynku, ale również ministerstw i KNF. Projekt nowelizacji czeka teraz notyfikacja w Komisji Europejskiej. Zdaniem Agnieszki Wachnickiej jest to efekt postulatów branży, ale również rady legislacyjnej przy premierze.

— Skutkiem braku notyfikacji przepisów technicznych może być ich nieważność, a zatem brak możliwości stosowania przez organy administracji i sądy — mówi Agnieszka Wachnicka.

Słabe strony projektu dostrzega Jarosław Ryba, prezes Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych.

— Brakuje regulacji dla lombardów, a limity dla pożyczek na wysokie kwoty i mikropożyczek są wspólne — mówi prezes PZIP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy