Projprzem przydzielił serię D

Robert Grzeszczuk
opublikowano: 12-05-1999, 00:00

Projprzem przydzielił serię D

Projprzem, bydgoska spółka która zamierza być notowany na rynku równoległym Giełdy Papierów Wartościowych, przydzielił już 400 tys. akcji serii D. Walory te były przedmiotem publicznej subskrypcji zakończonej 27 kwietnia 1999 roku. Papiery Projprzemu sprzedawane były w dwóch transzach. Dla dużych inwestorów zostało zarezerwowane 200 tys. akcji. Taką samą liczbę walorów obejmowała transza dla małych inwestorów. Ogółem inwestorzy w obu transzach zapisali się na 449 323 akcji.

W TRANSZY dużych inwestorów dla subskrybentów uczestniczących w book buildingu zapisów nie zredukowano, w przypadku pozostałych stopa redukcji zapisów wyniosła 13,2 proc. W transzy małych inwestorów przydzielono akcje zgodnie z zapisami. Zapisy na walory serii D przyjmowane były od 6 do 16 kwietnia, w cenie emisyjnej 10 zł za sztukę. Jak się jednak okazuje 212 661 akcji nowej emisji objął Zripol Sp. z o.o. — podmiot w 100 proc. zależny od Projprzemu. Po rejestracji tej emisji będzie miał prawo do wykonywania 2,97 proc. głosów na WZA przedsiębiorstwa.

OPRÓCZ 400 tys. akcji serii D, do obrotu publicznego zostało również dopuszczone prawie 4,2 mln akcji serii od A do C. Przy czym 854,9 tys. papierów serii A to akcje uprzywilejowane co do głosu w stosunku 1:4.

ŚRODKI, jakie Projprzem pozyskał w wyniku publicznej sprzedaży walorów serii D, mają zostać przeznaczone na sfinansowanie programu inwestycyjnego. Plan opracowany przez kierownictwo spółki przewiduje, że do końca 1999 roku wydatki z tego tytułu wyniosą blisko 11 mln zł. Środki inwestorów mają posłużyć zwiększeniu potencjału produkcyjnego firmy oraz umożliwić bardziej intensywny rozwój w dziedzinie robót i produkcji budowlanej.

GŁÓWNE obszary działalności bydgoskiego Projprzemu to produkcja specjalistycznych urządzeń i konstrukcji stalowych oraz budownictwo, przede wszystkim przemysłowe. Głównym produktem spółki są konstrukcje stalowe pomostów i urządzeń przeładunkowych wykonywane na zlecenie kontrahenta niemieckiego, którym jest Alten Geratebau GmbH. Ich udział w strukturze przychodów stanowi około 60 proc. Kolejnym ważnym produktem firmy są bębnowe urządzenia zraszające, stosowane w rolnictwie. Podobnie jak konstrukcje stalowe są one wykonywane na zlecenie kontrahenta niemieckiego.

W PRZYPADKU robót budowlanych wykonawstwo koncentruje się na realizacji obiektów budownictwa przemysłowego, drogowego i mostowego, pracach instalacyjnych w zakresie instalacji cieplnych, wodno-kanalizacyjnych i wentylacyjnych.

W ROKU 1998 przychody przedsiębiorstwa wyniosły 52,9 mln zł, zaś zysk na działalności operacyjnej 5,5 mln zł, a zysk netto zamknął się kwotą 4,2 mln zł. W tym roku, jak informuje prognoza sporządzona przez zarząd Projprzemu, przychody przedsiębiorstwa mają wynieść 64,3 mln zł, a zysk operacyjny 6,7 mln zł. Spółka zamierza zamknąć rok 1999 zyskiem netto wysokości 4,75 mln zł.

TYMCZASEM po I kwartale roku przychody przedsiębiorstwa wynoszą 14,3 mln zł, co w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku daje wzrost o ponad 70 proc. Zysk na działalności operacyjnej ukształtował się na poziomie 1,8 mln zł, podczas gdy rok wcześniej było to 605 tys. zł. Natomiast zysk netto wynosi prawie 1,4 mln zł (284 tys. w I kwartale 1998 r.). Przy takich wynikach rentowność operacyjna spółki wynosi 12,7 proc.

NAJWIĘKSZYM akcjonariuszem spółki jest krakowski BPH posiadający 8,87 proc. głosów na WZA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Grzeszczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Projprzem przydzielił serię D