Projprzem wykona skok, ale potrzebuje czasu

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 18-01-2007, 00:00

W przyszłym roku Projprzem zamierza zwiększyć przychody oraz zyski o kilkadziesiąt procent w porównaniu z 2006 r. Pomóc w tym ma realizowana nowa strategia, oparta na rozwoju dotychczasowego biznesu, przejęciach i rozpoczęciu modnej ostatnio działalności deweloperskiej. To podoba się analitykom. DM PKO BP zaleca nawet kupowanie akcji Projprzemu.

Do tej pory bydgoska spółka znana była z produkcji konstrukcji stalowych, co zapewniało jej 60-80 proc. przychodów. Dopełnieniem były usługi budowlane. Obserwując boom, jaki przeżywa branża, postawiła na inwestycje i wejście w nowy segment. Przez najbliższe lata Projprzem chce rozwijać się w trzech kierunkach. Dwa pierwsze wiążą się z rozwinięciem dotychczasowej działalności poprzez inwestycje oraz przejęcia firm z branży. Już wiosną ma być zakończona budowa nowych hal produkujących konstrukcje stalowe. Dzięki temu roczne obroty w tym segmencie Projprzemu powinny wzrosnąć z 80 do 100 mln zł. Kolejnym rozwiązaniem, które ma zwiększyć potencjał spółki, jest przejmowanie konkurentów. Spółka myśli o wchłonięciu co najmniej dwóch firm zatrudniających średnio około 100 osób.

Prawdziwym wyzwaniem ma być jednak deweloperka. Projprzem nie ma doświadczenia w tym biznesie. Zamierza więc zdobyć go na lokalnym rynku — kujawsko-pomorskim. Spółka planuje, że od 2008 r., przez pięć kolejnych lat, będzie oddawała po 200 mieszkań. Będą to lokale o średniej powierzchni 60 mkw. Cena za metr kwadratowy wyniesie 4,1-4,6 tys. zł. Ze wstępnych szacunków wynika, że Projprzem może osiągnąć 25-procentową marżę brutto na sprzedaży mieszkań (w latach 2008-10). Wartość projektu szacowana jest na 240 mln zł.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i spółka zrealizuje nową strategię, to Projprzem skokowo poprawi wyniki. Pieniądze na inwestycje Projprzem będą pochodziły z nowej emisji akcji (52 mln zł). Analitycy DM PKO BP szacują, że już w 2008 r. przychody Projprzemu przekroczą 222 mln zł, a zysk operacyjny 13,4 mln zł. To odpowiednio więcej o 42 i 77 proc., niż wynoszą szacunki DM PKO BP na 2006 r. Jeszcze ambitniejszy cel wyznacza sobie zarząd. Ze wstępnych szacunków spółki wynika, że w przyszłym roku przychody samej grupy mogą zbliżyć się do 280 mln zł, a zysk netto do 14 mln zł. Analitycy szacują czysty zysk na 11 mln zł.

Perspektywy rozwoju skusiły DM PKO BP do wydania rekomendacji „kupuj” dla akcji spółki. W raporcie, który ukazał się przed dwoma dniami, analitycy wyceniają walory Projprzemu na 43,5. Wczoraj kurs po raz pierwszy w tym roku przebił 40 zł. Do dalszych wzrostów przydałaby się poprawa wyników. Wskaźnik C/Z dla Projprzemu wynosi już bowiem 30. To znacznie powyżej wskaźnika dla sektora, wynoszącego 20.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane