Prokuratura i KNF zajmą się PZ Cormay

AT
27-03-2015, 12:25

Tomasz Tuora poskarżył się m. in. na manipulację kursem akcji producenta urządzeń i sprzętu diagnostycznego PZ Cormay.

Tomasz Tuora
Zobacz więcej

Tomasz Tuora

Marek Wiśniewski

Sprawa PZ Cormay na dobre przeniosła się do- sądów i instytucji kontrolnych. Tomasz Tuora, założyciel i były prezes PZ Cormay informuje, że 25 marca bieżącego roku w KNF został złożony wniosek o wszczęciu postępowania w związku z podejrzeniem naruszenia przez PZ Cormay obowiązków informacyjnych. Wniosek złożyła spółka QXB, która reprezentuje byłego prezesa.

- Sprawa dotyczy transakcji z dnia 26 lutego. PZ Cormay sprzedał pakiet akcji Orphee spółce TTL1[spółka zależna Total FIZ- red.] poniżej ich wartości ewidencyjnej, księgowej i rynkowej. Zbadania wymaga również m.in. ewentualne wykorzystanie informacji poufnych i ich ewentualne udostępnianie nieuprawnionym osobom i podmiotom – przekonuje Tomasz Tuora.

Dwa dni wcześniej, 23 marca do Prokuratury Okręgowej w Warszawie oraz KNF zostało złożone zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, które według Tomasz Tuory, polegało na dokonaniu zakazanej manipulacji akcjami Orphée.

- Czyny te są przestępstwem w rozumieniu art. 183 ust. 1 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Zawiadomienie dotyczy zawartych w lutym  transakcji na  akcjach Orphée, które spowodowały sztuczne obniżenie ich ceny, w celu dostosowania ich do poziomu około 2 zł. Transakcje te miały miejsce bezpośrednio przed sprzedażą w dniu 26 lutego przez PZ Cormay pakietu 15 proc.  akcji Orphée na rzecz TTL 1, a także kolejnych 12 proc. akcji na rzecz innych podmiotów, po cenie 2 zł za jedną akcję. Ponadto w Prokuraturze Okręgowej zostało złożone zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, polegającego na wyrządzaniu spółce PZ Cormay szkody w wielkim rozmiarze, tj. w wysokości nie mniejszej niż 8,6 mln zł. Zawiadomienie dotyczy nadużycia uprawnień lub niedopełnienie obowiązków przez osoby obowiązane do zajmowania się sprawami majątkowymi spółki PZ Cormay. Niestety dyskusja akcjonariuszy w sprawie transakcji z 26 lutego została zablokowana wybiegami prawnymi, a z 6-osobowej rady nadzorczej stawił się jeden członek. Dlatego najlepiej będzie, jak poważnymi wątpliwościami niezwłocznie zajmie się Prokuratura i KNF, bo sprawy te, zamiast zostać niezwłocznie wyjaśnione, rodzą coraz więcej obaw o prawdziwe intencje ich autorów – mówi Tomasz Tuora.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AT

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Prokuratura i KNF zajmą się PZ Cormay