Prokuratura nadzoruje śledztwo ABW co do przecieków z PTC

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 01-12-2005, 11:28

Prokuratura Okręgowa w Warszawie objęła swym nadzorem śledztwo Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w sprawie domniemanych przecieków od operatora Ery i Heyah. Chodzi o rzekome kopiowanie danych o klientach sieci, którymi interesowały się polskie służby specjalne.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie objęła swym nadzorem śledztwo Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w sprawie domniemanych przecieków od operatora Ery i Heyah. Chodzi o rzekome kopiowanie danych o klientach sieci, którymi interesowały się polskie służby specjalne.

"Sprawę objęliśmy nadzorem z urzędu" - powiedział w czwartek PAP rzecznik prokuratury Maciej Kujawski. Dodał, że w ramach nadzoru prokuratura może m.in. żądać informacji o postępowaniu i wydawać wytyczne.

Prasa od kilku dni pisze o sporze w Polskiej Telefonii Cyfrowej, która jest operatorem Ery i Heyah. Kontrolę nad spółką chcą przejąć konkurencyjne zarządy: jeden związany z francuską spółką Vivendi; drugi - z Elektrimem. Udziały w PTC mają wartość kilku miliardów euro; sieć ma 10 milionów klientów.

Ryszard Pospieszyński, związany z Vivendi, złożył już w ABW doniesienie o przestępstwie obecnego zarządu. Według niego, miał on zlecać kopiowanie danych o tych klientach Ery, którymi w ostatnich latach interesowały się służby specjalne. Skopiowane materiały miały trafić do osób niemających dopuszczeń do tajemnic państwowych. Obecny zarząd odpiera zarzuty.

Rzeczniczka ABW Magdalena Stańczyk potwierdza, że wpłynął wniosek co do domniemanych nieprawidłowości w PTC. "Każdorazowo, gdy otrzymujemy informację o możliwym przestępstwie, musimy to zweryfikować" - mówiła PAP. Nie podała żadnych szczegółów.

Kontrolę w sprawie zlecił też szefowi ABW Witoldowi Marczukowi koordynator służb specjalnych Zbigniew Wassermann. "Może zachodzić podejrzenie przestępstwa; myślę, że to wszystko tłumaczy" - powiedział w środę Wassermann.

Zgodnie z prawem, operatorzy telekomunikacyjni udostępniają służbom mającym uprawnienia operacyjne billingi rozmów osób, którymi te służby się interesują. Sprawa trafiła do ABW, bo odpowiada ona za przestrzeganie tajemnic państwowych, którą są objęte te sprawy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane