Prokuratura z fiskusem ruszą na gangsterów

opublikowano: 15-07-2014, 00:00

Skarbówka i prokuratura będą się szkolić i wzajemnie wspierać w zwalczaniu przestępstw gospodarczych. Eksperci chwalą pomysł.

Drżyjcie wyłudzacze VAT, oszuści podatkowi i pracze brudnych pieniędzy. Wkrótce waszym tropem podążą lepiej przygotowani prokuratorzy i inspektorzy skarbowi. Ministerstwo Finansów (MF) podpisało porozumienie z Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury o wzajemnym szkoleniu kadr i współpracy w zakresie ścigania przestępstwgospodarczych i fiskalnych.

SIŁA W GRUPIE: Obejmując stery kontroli skarbowej, Agnieszka Królikowska wiedziała, że przestępcy doskonalą metody oszustw. Po pół roku uznała, że bez ścisłej współpracy z prokuraturą jej służby mogą sobie nie poradzić. [FOT. GK]
SIŁA W GRUPIE: Obejmując stery kontroli skarbowej, Agnieszka Królikowska wiedziała, że przestępcy doskonalą metody oszustw. Po pół roku uznała, że bez ścisłej współpracy z prokuraturą jej służby mogą sobie nie poradzić. [FOT. GK]

— Przestępczość gospodarcza jest perfidnym rodzajem działania, które uderza we wszystkich obywateli naszego państwa. Przestępcy starają się zwieść organy ścigania, stosując coraz bardziej wymyślne metody. Do skutecznego zwalczania gangsterów przebierających się z dresów w garnitury niezbędna jest ścisła i bieżąca współpraca różnych instytucji. Kluczowa jest wymiana informacji i wzajemne szkolenia, bo każda służba ma specjalistyczną wiedzę — wyjaśnia Agnieszka Królikowska, wiceminister finansów i generalny inspektor kontroli skarbowej.

Wzajemne szkolenia mają dotyczyć mechanizmów łamania prawa, sposobów działań przestępców, nowoczesnych metod gromadzenia i dokumentowania dowodów. Priorytetem wspólnych akcji fiskusa i prokuratury ma być śledzenie nowych, trudnych do wykrycia, metod stosowanych przez przestępców gospodarczych. Eksperci nie mają wątpliwości — wzajemne wsparcie obu służb jest konieczne.

— Poszerzanie wiedzy pionów prokuratorsko-śledczych w dziedzinie przestępstw skarbowych oraz organów fiskalnych w zakresie prawa karnego jest niezbędne. Dotychczas nie było żadnej koncepcji wzajemnego wsparcia tych służb i to był błąd. Korzystają na tym grupy przestępcze, które wyłudzają z budżetu państwa grube miliardy złotych. Władza jest zbyt słaba w starciu z silnymi strukturami przestępczymi. A powinna mieć siłę i odwagę stawić im czoła, zamiast uganiać się za drobnymi nieprawidłowościami i często Bogu ducha winnymi podatnikami. Organy państwa muszą skutecznie zająć się grubymi rybami, ale muszą się tego nauczyć — mówi prof. Witold Modzelewski, były wiceminister finansów.

Tak samo uważa Andrzej Nikończyk, szef rady podatkowej Konfederacji Lewiatan.

— To słuszna i konieczna koncepcja. Kontrolerzy skarbowi mogą nauczyć prokuratorów zachowań oszustów podatkowych. Ci natomiast mogą przekazać unikalną wiedzę z zakresu metod ścigania, technik operacyjnych i zabezpieczania dowodów. Moim zdaniem, szybki przepływ informacji między tymi formacjami zwiększy szansę w starciu z przestępcami gospodarczymi — mówi Andrzej Nikończyk.

Podkreśla, że najbardziej budżetowi państwa dają się we znaki wyłudzenia zwrotów VAT. Szacuje się, że uszczuplają kasę państwa nawet o kilkadziesiąt miliardów złotych rocznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane