Promont uruchamia terminal logistyczny

Dominika Malik
05-09-2001, 00:00

Promont uruchamia terminal logistyczny

Spółka Promont z Tychów zamierza w połowie września uruchomić terminal logistyczny Turyńska. Inwestycja, rozłożona na lata 2000-02, pochłonąć ma łącznie blisko 60 mln zł. Dzierżawą powierzchni magazynowych zainteresowane są na razie zachodnie firmy spedycyjne.

W Tychach, w połowie września ma rozpocząć działalność terminal logistyczny o nazwie Turyńska. Jest on usytuowany przy ul. Turyńskiej, w pobliżu węzła komunikacyjnego Gdańsk-Warszawa-Cieszyn, oraz w sąsiedztwie tyskiej podstrefy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Inwestorem i generalnym wykonawcą przedsięwzięcia jest spółka Promont z Tychów, zajmująca się m.in. budownictwem oraz produkcją konstrukcji stalowych i aluminiowych.

Cztery magazyny

Terminal, którego realizacja została rozłożona na etapy i ma potrwać do 2002 r., powstaje na terenie o powierzchni 6,5 ha. Grunt ten wcześniej był własnością Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych w Tychach, które zostało zakupione przez firmę Promont w 1996 r. Inwestor chce w 2001 r. wybudować trzy z czterech planowanych składów spedycyjnych.

Na początek mają zostać oddane do użytku dwa budynki magazynowe. Powierzchnia jednego ma wynieść 7 tys. mkw., natomiast drugiego — 15,5 tys. mkw. Obecnie prowadzone są rozmowy z trzema firmami logistycznymi, zainteresowanymi ich dzierżawą. Umowy z kontrahentami z Francji, Holandii oraz Wielkiej Brytanii powinny zostać podpisane jeszcze w tym miesiącu.

— Jedna z firm zamierza zająć budynek o mniejszej powierzchni, natomiast drugi obiekt ma zostać podzielony między pozostałych klientów na dwa magazyny o powierzchni 9,6 tys. mkw. oraz 5,9 tys. mkw. — wyjaśnia Sylwester Baradziej, prezes spółki Promont z Tychów.

Koniec w 2002 r.

Trzeci skład magazynowy, który jest obecnie w trakcie budowy, powinien być gotowy do grudnia 2001 r. Jego powierzchnia wynieść ma 11,5 tys. mkw. Zdaniem prezesa Baradzieja, dzierżawą części tego budynku interesuje się już firma japońska z branży motoryzacyjnej.

Wiosną 2002 r. powinna rozpocząć się realizacja czwartego i ostatniego budynku kompleksu o największej powierzchni — ponad 27 tys. mkw. Zakończenie inwestycji planowane jest w grudniu przyszłego roku. Całkowita powierzchnia magazynów ostatecznie ma wynieść około 62 tys. mkw.

Głównie z kredytów

Minimalna powierzchnia magazynów, oferowana przedsiębiorstwom spedycyjnym w dzierżawę, wynosi 3 tys. mkw. Wynajem 1 mkw. ma kosztować 18 zł. Tereny platformy wyposażone są w rampy, bezpyłową posadzkę, powierzchnie biurowe przylegające do każdego magazynu oraz parkingi. Istnieje możliwość składowania na wysokości od 8,5 do 10 m.

Do tej pory Promont zainwestował w budowę terminalu, która rozpoczęła się w listopadzie 2000 r., prawie 30 mln zł. Całe przedsięwzięcie powinno zamknąć się kwotą około 60 mln zł. Środki na ten cel pochodzą przede wszystkim z kredytów bankowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Malik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Promont uruchamia terminal logistyczny