Prosper deklaruje poprawę rentowności

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 28-08-2002, 00:00

Prosper jest jednym z czterech giełdowych dystrybutorów farmaceutyków. Warszawska spółka działa na terenie całego kraju poprzez 13 regionalnych centrów dystrybucyjnych. Udział w rynku szacowany jest na blisko 10 proc. Jej obecna wartość rynkowa wynosi zaledwie 50 mln zł przy rocznych przychodach wysokości 1,5 mld zł.

Kurs akcji Prospera znajduje się obecnie w konsolidacji w okolicach 7 zł. Trend spadkowy trwający od początku roku zniósł wartość walorów spółki o ponad 60 proc.

Przełom roku był najtrudniejszym okresem w działalności spółki. Przeprowadzka do nowej siedziby, będącej jednocześnie głównym centrum zaopatrującym magazyny regionalne, spowodowała przejściowy spadek jej udziału w rynku do 7,5 proc. i znaczne pogorszenie generowanych rezultatów. Tymczasem raport za drugi kwartał ujawnił pozytywne tendencje w wynikach spółki. Prosper zdołał poprawić poziom marży operacyjnej do 1,2 proc., jednak nadal znacząco odbiega on od konkurencji (1,8 proc.). W tym okresie spółka odzyskiwała udziały w rynku i zanotowała dodatnie przepływy z działalności operacyjnej.

Zdaniem analityków BZ WBK, koncentracja działań spółki na dalszej poprawie wskaźnika rentowności operacyjnej jest obecnie priorytetem dla nowych władz. Poprawa jest możliwa np. poprzez zwiększanie udziału aptek w przychodach spółki, co pozwala na generowanie wyższych marż. Firma podkreśla, że zwiększył się on z 61 proc. w 2001 r. do 72 proc. obecnie. Jednak specjaliści oceniają, że udział nierentownego hurtu wciąż jest zbyt wysoki. Zwiększanie udziału sprzedaży aptecznej kosztem hurtu przyczyni się do dalszego podniesienia marży operacyjnej, co oczywiście wpłynie korzystnie na giełdową wycenę Prospera.

Spółka podkreśla, że dotychczasowe inwestycje pozwolą na stopniowe zrównywanie rentowności do poziomu konkurencji. Konsekwencją poprawy tego wskaźnika ma być osiągnięcie kolejnego celu, jaki stawia przed sobą zarząd, czyli zwiększenia wartości firmy. Zdaniem analityków, nowe centrum przyczyni się przede wszystkim do poprawy rentowności na terenie Warszawy. Jak zaznaczają władze, potencjał centrum jest obecnie wykorzystywany w około 35 proc., a zwiększanie wolumenu sprzedaży nie będzie wiązało się ze wzrostem zatrudnienia. Analitycy BZ WBK uważają ponadto, że poprawa rentowności spółki może dokonać się również dzięki przejęciu Cefarmu Białystok dysponującego siecią aptek. Inwestycja ta będzie wymagać finansowania z zewnątrz, ale w ocenie specjalistów Prosper ma jeszcze potencjał kredytowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Prosper deklaruje poprawę rentowności