Protech i Eurowafel inwestują w Zatorze

opublikowano: 02-11-2020, 22:00

Dwie rodzinne firmy rozbudowują zakłady. Producent kotłów wyda 100 mln zł, a spółka wytwarzająca wafle — 20 mln zł.

Gmina Zator współpracuje z Krakowskim Parkiem Technologicznym od 2009 r. Dziś w Zatorskiej Strefie Aktywności Gospodarczej działa 31 firm, z których 21 otrzymało łącznie 36 zezwoleń i decyzji o wsparciu (jeden przedsiębiorca może dostać kilka) na inwestycje warte niemal 350 mln zł i tworzące 215 miejsc pracy. Za 1/3 zadeklarowanych nakładów odpowiadająProtech i Eurowafel, rodzinne firmy, które właśnie otrzymały zgody na pomoc publiczną.

Protech, producent kotłów i elementów stalowych, zamierza wydać co najmniej 100 mln zł na zwiększenie mocy w obszarze cięcia i spawania, przebudowę lakierni, rozbudowę spawalni, zwiększenie powierzchni montażowych i magazynowych, rozbudowę instalacji fotowoltaicznej oraz zakup maszyn. Eurowafel planuje projekt za 20 mln zł — chce zautomatyzować transport, zamontować system MES odpowiedzialny za monitorowanie stanu pracujących maszyn, systemy wspierające zarządzanie logistyką transportu oraz przechowywania wyrobów gotowych i surowców. Obie firmy dostały już wcześniej po cztery zezwolenia w KPT.

Eurowafel, dawniej Ekowafel, pierwsze otrzymał w 2011 r. Dziś firma zainwestowała 14,5 mln zł i stworzyła 11 miejsc pracy. Protech pierwsze zezwolenie dostał w 2012 r., a w ramach wszystkich zainwestował 66 mln zł i zatrudnił 32 osoby. W tym roku KPT wydał 18 decyzji o wsparciu. Firmy zadeklarowały inwestycje za 780 mln zł i stworzenie 455 miejsc pracy. Przez cały 2019 r. strefa wydała 50 decyzji, w których firmy obiecały niemal 2,2 mld zł nakładów i 1,3 tys. etatów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane