Protesty inwestorów giełdowych stłumiono gazem

DI, PAP
opublikowano: 20-01-2011, 15:13

Policja użyła w czwartek gazu łzawiącego do  stłumienia gwałtownych protestów inwestorów giełdowych, które wybuchły w kilku miastach Bangladeszu w wyniku spadku notowań i wstrzymania handlu akcjami już czwarty raz w tym miesiącu.

W Dhace indeks giełdowy spadł o 8,5 proc. lub o 587 punktów w ciągu zaledwie pięciu minut od otwarcia giełdy o godzinie 13 czasu miejscowego (godz. 8 czasu polskiego).

Protestujący żądali dymisji ministra finansów, szefa giełdy oraz dyrektora banku centralnego. Zablokowali drogi prowadzące do siedziby giełdy, a także starli się z policją.

"Znowu jestem nędzarzem" - powiedział młody inwestor.

Na ulice wyszli także m.in. mieszkańcy portowego miasta Ćittagong, gdy na tamtejszym rynku papierów wartościowych doszło do ostrych spadków.

Na giełdach w Dhace i Ćittagongu inwestują głównie indywidualni inwestorzy, którzy w tym celu często brali bardzo wysokie kredyty. Od 2006 r. ich liczba wzrosła z 500 tys. do 3 mln.

W 2010 r. ceny akcji wzrosły prawie dwukrotnie, co zachęciło nowych inwestorów. Jednak banki i inne instytucje finansowe, wśród których niektóre zainwestowały 75 proc. depozytów na rynku akcji, zaprzestały nowych inwestycji, co wywołało strach wśród drobnych inwestorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane