Provident do pożyczki doda lekarza

opublikowano: 10-03-2014, 00:00

Polacy życzą sobie zdrowia, zdrowia i... pieniędzy. Provident spełniał trzecie życzenie. Wkrótce zajmie się zdrowiem.

Agenci Providenta bywają w domach klientów być może nawet częściej niż niektórzy domownicy — w ciągu roku odwiedzają ich 40 mln razy. Relacje nawiązane podczas odwiedzin i spostrzeżenia z nich wyniesione procentują w dość nieoczekiwany sposób. Należący do grupy IPF — giełdowej spółki z Londynu, notowanej też na GPW — Provident działa w ośmiu krajach i zanim wprowadzi do oferty nowy produkt, najpierw testuje go na wybranym rynku. Na Węgrzech w ubiegłym roku sprawdzał, jak oprócz pożyczek mogą się sprzedawać ubezpieczenia.U naszych bratanków pomysł chwycił i wydawało się, że w Polsce też powinien się przyjąć, ale Provident nawet nie zdecydował się na jego przetestowanie.

— Rozwijamy nasze produkty na poziomie grupy, a następnie decydujemy, czy dostosować je do rynków lokalnych. Na Węgrzech jest bardzo wysoki odsetek właścicieli nieruchomości, którzy są zainteresowani ubezpieczeniami majątkowymi. W Polsce bardziej rozpowszechniony jest najem mieszkań — mówi David Parkinson, szef Providenta w Polsce.

Pożyczka z wartością dodaną

Doświadczenia wyniesione z częstych kontaktów z klientami pokazały, że bardziej niż polisy na wypadek pożaru potrzebują oni zabezpieczenia elementarnych potrzeb związanychz opieką zdrowotną. Szczególnie starsze osoby skarżą się agentom Providenta na kolejki i długi czas oczekiwania nawet na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu. Pojawił się więc pomysł, żeby do pożyczek dodawać assistance medyczny, obejmujący domowe wizyty lekarza lub pielęgniarki. Tym bardziej że dodatkowa usługa daje przewagę konkurencyjną Providentowi — dla niektórych klientów assistance medyczny stanowi na tyle dużą wartość dodaną, że gotowi są dla niego zrezygnować z konkurencyjnych ofert pożyczkowych.

— W ciągu najbliższych tygodni przeprowadzimy testy usługi — mówi David Parkinson.

Provident nie ujawnia zakresu ubezpieczenia ani kto będzie jego dostawcą oraz zapewni serwis klientów. Wiadomo, że polisa będzie darmowa i dodawana do pożyczek od pewnej wartości. Pożyczający kilkaset złotych assistance raczej nie dostanie. Docelowo medyczny assistance ma być dostępny dla wszystkich klientów, ale dla niektórych odpłatnie.

Hydraulik w pakiecie

Wiele wskazuje na to, że pakiet będzie bogatszy niż standardowe ubezpieczenie tego typu dodawane za darmo do rachunków bankowych oraz kart kredytowych, obejmujące zazwyczaj bardzo ograniczoną liczbę wizyt domowych w ciągu roku. W Providencie ma ich być kilka — więcej niż pięć. Firma ma już doświadczenie w oferowaniu assistance, ponieważ od kilku miesięcy dodaje tego typu polisy do pożyczek firmowych. Pomoc obejmuje darmowe telefoniczne konsultacje prawne, księgowe, socjalne (w podstawowym zakresie), a także wsparcie informatyka czy innych specjalistów: ślusarza, hydraulika, szklarza itp. W przyszłości taki pakiet assistance pojawi się również w ofercie dla klientów indywidualnych. Provident obsługiwał na koniec 2013 r. 841 tys. klientów (wzrost o 2,4 proc. r/r), którym udzielił 1,9 mld zł pożyczek (380 mln GBP). Zysk firmy przed opodatkowaniem wyniósł 311 mln zł (63,2 mln GBP).

OKIEM EKSPERTA
Trafiony pomysł
ADAM H. PUSTELNIK, prezes AhProfit
Do Providenta trafiają najczęściej klienci wykluczeni z więk- szości usług finansowych. Żadna instytucja nie kieruje do nich oferty ubezpieczeń zdrowotnych, bo gdy ktoś bierze 5 tys. zł pożyczki na pół roku, to nie zapłaci 150 zł miesięcznie za polisę zdrowotną. Dlatego nawet assistance medyczne w podstawowym pakiecie, dające bardzo ograniczony dostęp do lekarza, stanowi dla wielu osób ważną wartość dodaną. To może być jeden z bardziej zyskownych biznesów Providenta — popyt na usługę może być duży, a ryzyko, że klienci będą z niej nadmiernie korzystać, jest niewielkie, bo dostęp do lekarza jest ściśle limitowany.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane